Eksperymenty, medycyna, obóz w opowieściach włoskiego teologa

2010-03-25 20:17:16 Aga

O „Eksperymentach farmakologicznych w obozach koncentracyjnych jako negacji pryncypiów moralnych medycyny” opowiadał będzie Ks. Prof. dr hab. Artur J. Katolo podczas spotkania, na które zapraszają Władze Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Wstęp bezpłatny.

Spotkanie to odbędzie się w najbliższy wtorek, 30 marca 2010r., o godz. 11.00 w Auli im. Prof. Jerzego Rubińskiego, przy ul. Nowy Świat 28-30 w Kaliszu.
"Ks. Prof. Dr Hab. Artur J. Katolo. Włoski bioetyk, teolog, moralista, filozof. Ur. 10.09.1967 w Lublinie (Polska). W latach 1986-1992 – studia magisterskie filozoficzno-teologiczne na KUL-u (Polska). W latach 1994-1997 studia doktoranckie z bioetyki (Scuola di Medicina e Scienze Umane) i teologii moralnej (Facoltà Teologica dell’Italia Settentrionale) w Mediolanie. W 1999 obrona doktoratu na KUL-u; 2008 – habilitacja na Wydziale Teologicznym w Koszycach; 2009 – tytuł profesora zwyczajnego nadany przez Pontificia Facoltà Teologica dell’Italia Meridionale w Neapolu (Włochy), i zatwierdzony przez Kongregację ds. Wychowania Katolickiego (Watykan).
Profesor zwyczajny Pontificia Facoltà Teologica dell’Italia Meridionale – ISSR i ITCS w Rende (Cs), Departament Filozofii i Teologii Moralnej. Profesor nadzwyczajny „Ateneum” Szkoła Wyższa w Gdańsku, Wydział Nauk Edukacyjnych. Visiting profesor Uniwersytetu Kalabryjskiego w Rende (Cs), Departament Bio-Jurydyki. Członek Rady Naukowej Instytutu Globalizacji w Gliwicach.
17.01.2010 odznaczony Medalem Pro Memoria przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu (decyzja nr 1426/KU/10). Organizator wystaw i konferencji naukowych, w różnych miastach włoskich, a dotyczących problematyki hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Nagłośnił w Polsce fakt istnienia podczas II wojny światowej włoskich faszystowskich obozów koncentracyjnych. W jednym z nich, obóz w Ferramonti di Tarsia, na ogólną liczbę prawie 4000 więźniów, 10% z nich to byli obywatele polscy.
W 1995 – członek założyciel Związku Polaków w Mediolanie; do roku 1998 pełnił obowiązki Przewodniczącego Komisji Pojednawczej.
W 2008 – założyciel i prezes (do 2010) Polsko-Włoskiego Stowarzyszenia Kulturalnego w Cosenza.
Od roku 2002 duszpasterz Polonii we Włoszech Południowych.
Autor książek: ABC bioetyki, Lublin 1997; Embrion ludzki – osoba czy rzecz? Status i moralne prawa nienarodzonego we włoskiej literaturze teologiczno-bioetycznej po Soborze Watykańskim II, Lublin-Sandomierz 2000; Bioetyka starożytności chrześcijańskiej, Warszawa 2003; Moralny obowiązek pomocy dziecku nienarodzonemu według „Embriologia sacra. Ovvero dell’uffizio de’sacerdoti, medici e superiori, circa l’eterna salute de’bambini racchiusi nell’utero. Libri quattro” Francesco Emanuello Cangiamila (1702-1763), Lublin 2006; La medicina disumana... Politica sanitaria del Terzo Reich come negazione dei principi morali della medicina, Lublin-Rende 2009; Il precursore dei diritti umani – Pawel Wlodkowic (Paulus Vladimiri) 1370-1443, Cosenza 2010.
Autor haseł w Encyklopedii Katolickiej i w Encyklopedii Bioetyki. Autor artykułów w czasopismach polskich (Ethos, Przegląd Powszechny, Studia Gdańskie, Resovia Sacra, Ateneum Kapłańskie), słowackich (Theologos) i włoskich (Dei et Hominum, Città di Vita i Famiglia Oggi). Ponadto artykuły w dziełach zbiorowych w Polsce, we Włoszech i na Słowacji." (źródło: WPA UAM Kalisz)

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować