Społeczne

Eksperyment na SWWS. 60 osób zostało zamkniętych na 12 godzin w schronie.

2022-12-09 13:18:50 red

Niecodzienny eksperyment na SWWS w Kaliszu. W związku z wojną w Ukrainie w całej Polsce prowadzona jest inwentaryzacja stanu schronów. Jeden z nich znajduje się w kampusie uczelni przy ul. Wrocławskiej. W związku z tym 60 śmiałków zostało zamkniętych na 12 godzin w schronie, gdzie obserwowane będą ich zachowania oraz reakcje na wywołane zdarzenia. Wyniki pomogą w reakcjach w przypadku zagrożenia.

fot. MW
fot. MW

- Miejsce, w którym jesteśmy przez lata służyło funkcjom militarnym. Te obiekty miały charakter albo koszarowy albo dydaktyczno-koszarowy, przez lata było to miejsce kształcenia więzienników i nadal jest miejscem kształcenia – mówi gen. dr Marcin Strzelec rektor-komendant SWWS – Jednym z bardzo istotnych elementów są przygotowania do wykonywania obowiązków na rzecz bezpieczeństwa państwa i obywateli. Elementem bezpieczeństwa w kontekście tegorocznych wydarzeń, czyli wojny, napaści Rosji na Ukrainę są kwestie związane z ewakuacją i pobytem w obiektach schronowych. Ta kwestia wydaje się fundamentalna – podkreśla.

Niestety nie wszystkie schrony są w idealnym stanie, jednak ten na terenie uczelni został specjalnie przygotowany - W ramach działalności uczelni uznaliśmy z gronem naukowców i dydaktyków, że należy przygotować schron, który jest w naszym obiekcie. Przygotować go tak, żeby był schronem w pełni funkcjonalnym. Udało nam się to zrobić – mówi gen. dr Marcin Strzelec – Przygotowaliśmy ten budynek tak, żeby w nim realnie spędzać czas – dodaje.

Podczas przygotowań obiektu pracownicy uczelni zaczęli zadawać sobie coraz więcej pytań – Chcemy, żeby dzisiejszy eksperyment pokazał w jaki sposób funkcjonuje się w schronie w sytuacji jak najbliżej realnej – informuje rektor-komendant SWWS.

W eksperymencie bierze udział 60 osób, są to uczniowie i wykładowcy SWWS. - 24 lutego zmienił wszystko. Przede wszystkim zmanił podejście Polaków w kwestiach bezpieczeństwa – mówi dr Michał Sopiński prorektor ds. rozwoju SWWS – Tym eksperymentem, otwarciem schronu przeciwlotniczego i zgromadzeniem w niej ochotników, którzy poddadzą się testowi w aspekcie psychologicznym i bezpieczeństwa, chcemy rozpocząć swoistą debatę na temat poziomu naszej wiedzy i przygotowania w kwestiach tak ważnych jak bezpieczeństwo ludności cywilnej – dodaje.

- Za naszą wychodnią granica rakiety rwą na strzępy błękitne niebo Ukrainy. W brzuchach samolotów drzemie śmierć. To rodzi społeczne lęki i obawy. Nauka powinna umieć odpowiedzieć na szereg zagadnień, tymczasem właściwie badania naukowe często sprowadzamy do diagnozy – wywiadów i ankiet, bardzo rzadko mamy możliwość przeprowadzenia eksperymentu. To jest szansa dla nauki – mówi dr hab. Maciej Tanaś pełnomocnik ds. nauki SWWS.

Do eksperymentu przyłączyła się ekipa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Wyniki eksperymentu zostaną opublikowane w formie artykułów naukowych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować