Kultura

EKONOMIK – Szkoła w chmurze. Gotowi do zdalnego nauczania.

2020-03-20 20:30:00 Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu

Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu już 4 lata temu zainwestował w informatykę – opłaciło się! Od ponad dwóch lat jest szkołą bazującą na technologii Microsoft, jednocześnie integrującą nowe modele uczenia się i nauczania, oraz sposoby komunikacji i współpracy pomiędzy nauczycielami, pracownikami i uczniami.

Ekonomik
Ekonomik

Szkoła dzięki współpracy z firmą Neomit spełniła wszelkie wymagania i przystąpiła do programu „Szkoła w chmurze Microsoft” w roku 2017 i otrzymała certyfikat Microsoft in Education.

Dzięki programowi każdy uczeń, nauczyciel i pracownik ma swoje odrębne konto na platformie Office 365 ProPlus i może korzystać z pakietu w wersji online na dowolnym urządzeniu w dowolnym miejscu na świecie, może również zainstalować najnowsze wersje pakietu Office na pięciu dowolnych urządzeniach, tabletach i smartfonach. Rozpoczynając naukę w naszej szkole uczeń otrzymuje możliwość przechowywania swoich plików, dzielenia się nimi, komunikacji za pomocą Outlook, pracy z Word, Excel czy PowerPoint, a także korzystanie z szeregu narzędzi ułatwiających zdalną komunikację jak Teams, Skype i wiele innych.

W związku z ogłoszonym stanem epidemicznym i zawieszeniem zajęć w szkołach cała społeczność szkolna przestawiła się na lekcje w trybie pracy grupowej umożliwiającej pełną współpracę zdalną i interaktywną, której wyniki są dostępne w czasie rzeczywistym z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu w dowolnym momencie.

Nie próżnujemy, nauczyciele od tygodnia komunikują się z uczniami poprzez aplikację Teams. Każdy nauczyciel stworzył swoje Zespoły i w nich pracuje z uczniami poprzez: kanały komunikacji typu Czat,video spotkania, komunikacja audio, definiowanie i przypisywanie zadań,  kontakt email. Komunikacja odbywa się dowolnie z pojedynczymi uczniami, grupami lub nawet całą klasą. Mamy już ponad 300 zespołów na naszej platformie! Od dawna używaliśmy również aplikacji Forms do ankietowania uczniów, rodziców i nauczycieli, a teraz można wykorzystać to narzędzie do testów sprawdzających wiedzę. Z takich aplikacji jak Quizlet, Kahoot czy Quizizz korzystaliśmy już od dawna. Zainteresowanie młodzieży jest ogromne tym bardziej, że z platformy Office 365 mogą korzystać również na tabletach czy smartfonach - mówi dyrektor szkoły Agnieszka Korotczuk. Bardzo nam zależy, aby zdalne nauczanie nie było kojarzone jedynie z zasypywaniem uczniów zadaniami przez dziennik elektroniczny. Jesteśmy pierwsi w naszym mieście korzystający z takich rozwiązań, a wszystko to możliwe dzięki zaangażowanym nauczycielom, którzy samodokształcają się, aby jak najlepiej wspierać młodzież w procesie nauczania domowego. Nie można też pominąć udziału samej młodzieży, dla której praca ze smartfonem czy laptopem nie jest nowością,a teraz jest również pomocą przy zdobywaniu wiedzy.

Tak się prezentuje wzrost aktywności na naszej platformie online w ostatnim tygodniu:

Przy okazji przestawienia się w całości na zdalną pracę grupową największą wartością dodaną będzie nabycie umiejętności wśród młodzieży pracy na nowoczesnych narzędziach właśnie takich jak Microsoft Office365, co obecnie jest bardzo pożądane na rynku pracy wśród młodych osób. Nasi uczniowie będą w pełni przygotowaniu i zaznajomieniu z video konferencjami, pracą na współdzielonych dokumentach i kalendarzach, profesjonalną obsługą poczty email oraz szeregiem innych nowoczesnych rozwiązań prac biurowych.

W przypadku przedłużającej się przerwy w nauczaniu w szkole przygotowani jesteśmy również na zdalną pracę na naszych komputerach w pracowniach rachunkowości, reklamy i techniki, gdzie wykorzystywane są tak zaawansowane programy jak pakiet InsertGT, Corel Draw, Adobe Photoshop i inne. Posiadamy w szkole serwer domenowy AD pilnujący bezpieczeństwa i zasobów uczniów i nauczycieli (każdy ma odrębne konto w szkole z własnym miejscem do przechowywania danych dostępnych z dowolnego komputera w szkole).Nasze stacje robocze posiadają system profesjonalny umożlwiający połączenia terminalowe, posiadamy również odpowiedni router, który umożliwia zestawienie bezpiecznych połączeń VPN dla uczniów. Posiadamy także łącze światłowodowe symetryczne o dużej przepustowości. Wszystko to umożliwia duże możliwości pracy zdalnej również na naszych komputerach fizycznie w szkole!

Przed nami jeszcze kolejne wyzwania, m.in. pełna synchronizacja usług online z serwerami lokalnymi (integracja Azure AD, single sign-on) oraz serwer terminali.

Nowoczesne techniki, otwartość szkoły na nowoczesne technologie oraz współpraca z lokalną firmą informatyczną na odpowiednim poziomie umożliwiają nam całkowite prowadzenie zajęć zdalnych z czego jesteśmy dumni i z pewnością pierwsi w Kaliszu i regionie. W każdym razie jesteśmy gotowi i nauczanie zdalne nam nie straszne.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ