Egzamin ósmoklasisty w cieniu strajku nauczycieli

2019-04-14 19:53:00 red

Przed nami kolejne egzaminy, które zdecydują o przyszłości dzieci. Od poniedziałku do środy w szkołach podstawowych odbędzie się egzamin ósmoklasisty. Ministerstwo Edukacji i Centralna Komisja Egzaminacyjna zapewnia o bezproblemowym przebiegu egzaminów. Związek Nauczycielstwa Polskiego zdecydował o kontynuowaniu strajku. W poniedziałek w Kaliszu odbędzie się manifestacja „Wspieramy Nauczycieli”.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

W poniedziałek do egzaminu ósmoklasisty w całej Polsce przystąpi 377 tys. uczniów. Test na zakończenie „podstawówki” rozpocznie się o godz. 9.00 – Mamy informację, że wszystko jest zabezpieczone i że zabezpieczone są również zespoły nadzorujące – mówił w Polskim Radiu Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Smolik przyznał że egzaminy są możliwe dzięki wolontariuszom, którzy zgłaszają się do komisji – Takie osoby są na wagę złota ze względu na to, że mamy awaryjną sytuację – mówi dyrektor CKE.

Co jeśli nie zbierze się cała komisja? – Jeżeli okazałoby się, że gdzieś w ostatniej chwili występuje problem, to dyrektor w każdej chwili może skontaktować się czy to z Okręgową Komisją Egzaminacyjną, czy z kuratorem oświaty. Te dwie instytucje będą starały się pomóc w maksymalnie szybki sposób – powiedział Marcin Smolik.

Strajku nie zawieszają nauczyciele. Na specjalnym koncie „Funduszu strajkowego” #WspieramNauczycieli w sobotę było już ponad 3 miliony złotych. W piątek rada ZNP zdecydowała o kontynuowaniu strajku. – Strajk będzie trwał i będzie wyglądał tak jak dotychczas – mówił w TVN prezes ZNP Sławomir Broniarz.


ZNP wystąpiło również do premiera z wnioskiem o natychmiastowe podjęcie rozmów. Premier Matusz Morawiecki zaproponował okrągły stół po Świętach Wielkanocnych. – W Wielkim Tygodniu zachęcamy premiera do podjęcia wielkich decyzji – czytamy na Twitterze Sławomira Broniarza w odpowiedzi na propozycję szefa rządu.


Według Sławomira Broniarza istnieje zagrożenie, że protest przeciągnie się do matur, a co za tym idzie także te egzaminy są zagrożone.

W poniedziałek o godz. 16.00 w Kaliszu na Głównym Rynku odbędzie się wiec poparcia dla strajkujących nauczycieli #WspieramNauczycieli.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ