Społeczne

Edukacja dla seniora w Krainie Nocy i Dni podsumowana

2021-01-12 18:30:00 Gmina Blizanów, Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie

Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie podsumował zakończone w ubiegłym roku działania związane z projektem „Edukacja dla seniora w Krainie Nocy i Dni”. Seniorzy (w wieku 60+) z gminy Blizanów uczestniczyli m.in. w prelekcjach: lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków, pielęgniarek, poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zdrowego odżywiania, dowiedzieli się, jak dbać o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. 

Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie
Gminny Ośrodek Kultury w Blizanowie

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania LGD7 „Kraina Nocy i Dni”, skupiająca 9 gmin powiatu kaliskiego: Blizanów, Ceków-Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Stawiszyn i Żelazków otrzymało dofinansowanie w ramach  Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2014-2020 – edycja 2020 na realizację  projektu „Edukacja dla seniora w Krainie Nocy i Dni”.

Projekt objął swym zasięgiem seniorów zamieszkałych na całym terenie działania. Realizacja projektu trwała od lipca do 28 grudnia 2020 r. Głównym celem realizacji projektu była poprawa jakości i różnorodności oferty edukacyjnej  dla mieszkańców obszaru funkcjonalnego stowarzyszenia „LGD7 Kraina Nocy i Dni”, w wieku ponad 60 lat, podlegających, z racji miejsca zamieszkania, procesom wykluczenia społecznego wynikających z ograniczonych możliwości uczestnictwa w różnych dziedzinach życia społecznego, sprzyjającym zachowaniu aktywności oraz kształtowaniu więzi pokoleniowych osób starszych. Działania te polegały na aktywizacji seniorów w aspekcie życia społecznego, kulturalnego i zdrowego stylu życia na co dzień. Ze względu na sytuację pandemiczną  niektóre z zaplanowanych działań nie doszły do skutku, np. wspólny wyjazd do teatru czy świąteczne spotkanie z tradycją. Seniorzy uczestniczyli m.in. w  prelekcjach lekarzy, fizjoterapeutów, dietetyków, pielęgniarek, poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a także zdrowego odżywiania, dowiedzieli się, jak dbać o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Beneficjenci uczestniczyli w wielu formach aktywności, takich jak, spacery typu nordic walking, zajęcia sportowe typu pilates dostosowane do ich potrzeb i możliwości.

Uczestnicy projektu zapoznali się z zasadami funkcjonowania urzędu gminy jako instytucji, poznali możliwości oraz formy wsparcia jakie mogą uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Seniorzy uczestniczyli w zajęciach muzycznych, plastycznych, komputerowych. Realizacja tego typu projektów sprzyja zdobywaniu lub pogłębianiu wiedzy wśród seniorów, integrując jednocześnie to środowisko, nie tylko na terenie gminy, ale i na obszarze funkcjonowania  Lokalnej Grupy Działania LGD7 „Kraina Nocy i Dni”. Za realizację programu na terenie gminy Blizanów odpowiadała Beata Sadowska – koordynator ds. osób starszych oraz instruktor ds. kultury w GOK w Blizanowie.

 

Seniorzy z gminy Blizanów chętnie uczestniczą w różnego rodzaju projektach, spotkaniach, warsztatach. W 2020 roku  uczestniczyli w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś priorytetowa III:3.1działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych a także wspólnie z seniorami z gminy Stawiszyn w warsztatach „Bezpieczny i zdrowy Senior w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” .

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ