Społeczne
Dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało
Uroczyste świętowanie tego dnia rozpocznie się Mszą św. w katedrze pw. św. Mikołaja o godz. 10.00 pod przewodnictwem ks. biskupa Łukasza Bizuna, po której wyruszy główna procesja miejska.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem ruchomym, dlatego co roku może przypadać w różnych terminach, ale zawsze jest to czwartek. W tym dniu odbywają się uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie Boże Ciało to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, a we Włoszech w niedzielę po uroczystości Trójcy Świętej. Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320. W Kościele unickim święto zostało wprowadzone na synodzie zamojskim w 1720. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.
W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach (w miastach szczególnie po 1989 roku) parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl