Społeczne

Dziś Lany Poniedziałek, czyli Śmigus-dyngus

2021-04-05 08:00:00 red.

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt. Tradycja nakazuje wzajemne polewanie się wodą. Obyczaj ten nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Istnieją różne sposoby kultywowania świątecznego poniedziałku.

Śmigus i Dyngus początkowo były odrębnymi zwyczajami. Z czasem się ze sobą połączyły. W „Słowniku poprawnej polszczyzny” Stanisława Szobera pojawiła się zbitka śmigus-dyngus. Dzisiaj wszyscy świętują ten dzień poprzez wzajemnie oblewanie wodą.

Dawniej w tym dniu składano dary kolędnikom. Według innej teorii słowo “śmigus” jest wyewoluowaną formą niemieckiego Schmackostern (smakować, smagać). Dzisiaj w wielu regionach Poniedziałek Wielkanocny może być określany śmigusem, bądź dyngusem, a tradycyjne odwiedzanie domostw jako chodzenie określane jest jako śmigusowanie lub dyngusowanie.

Kilkadziesiąt lat temu zwyczaj polewania się wodą znany był tylko na wsi, a było to związane z urodzajem. Gospodarze kropili pola wodą święconą i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to zapewniać urodzaj i chronić plony przed klęskami żywiołowymi. Oprócz tej tradycji, objeżdżano pola w procesji konnej. Niektóre obrzędy były bardzo powszechne i zachowały się do dziś, m in: Dziady śmigustne, Kurek dyngusowy czy Kujawskie przywoływki dyngusowe.

Do dzisiaj w wielu miejscach zachowała się tradycja polegająca na tym, że drugiego dnia Wielkanocy chłopcy oblewają dziewczęta, a trzeciego odwrotnie.

Dziś śmigus-dyngus jest zabawą o charakterze ludowym. Wodą oblewani są wszyscy, bez wyjątków!

Dla żartów polewane są nawet osoby nieznajome. Szczególnie kultywują go dzieci i młodzież. Z czasem stał się znany również w USA wśród społeczności polskiej. Dzisiaj możemy się zaopatrzyć w specjalne gadżety służące do oblewania wodą.

Z biegiem czasu oblewanie wodą stało się do tego stopnia niebezpieczne, że prawnicy musieli wprowadzić prawo do dania mandatu za przesadne oblewanie kogoś wodą.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ