Społeczne

Dziś Lany Poniedziałek, czyli Śmigus-dyngus

2021-04-05 08:00:00 red.

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt. Tradycja nakazuje wzajemne polewanie się wodą. Obyczaj ten nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Istnieją różne sposoby kultywowania świątecznego poniedziałku.

Śmigus i Dyngus początkowo były odrębnymi zwyczajami. Z czasem się ze sobą połączyły. W „Słowniku poprawnej polszczyzny” Stanisława Szobera pojawiła się zbitka śmigus-dyngus. Dzisiaj wszyscy świętują ten dzień poprzez wzajemnie oblewanie wodą.

Dawniej w tym dniu składano dary kolędnikom. Według innej teorii słowo “śmigus” jest wyewoluowaną formą niemieckiego Schmackostern (smakować, smagać). Dzisiaj w wielu regionach Poniedziałek Wielkanocny może być określany śmigusem, bądź dyngusem, a tradycyjne odwiedzanie domostw jako chodzenie określane jest jako śmigusowanie lub dyngusowanie.

Kilkadziesiąt lat temu zwyczaj polewania się wodą znany był tylko na wsi, a było to związane z urodzajem. Gospodarze kropili pola wodą święconą i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to zapewniać urodzaj i chronić plony przed klęskami żywiołowymi. Oprócz tej tradycji, objeżdżano pola w procesji konnej. Niektóre obrzędy były bardzo powszechne i zachowały się do dziś, m in: Dziady śmigustne, Kurek dyngusowy czy Kujawskie przywoływki dyngusowe.

Do dzisiaj w wielu miejscach zachowała się tradycja polegająca na tym, że drugiego dnia Wielkanocy chłopcy oblewają dziewczęta, a trzeciego odwrotnie.

Dziś śmigus-dyngus jest zabawą o charakterze ludowym. Wodą oblewani są wszyscy, bez wyjątków!

Dla żartów polewane są nawet osoby nieznajome. Szczególnie kultywują go dzieci i młodzież. Z czasem stał się znany również w USA wśród społeczności polskiej. Dzisiaj możemy się zaopatrzyć w specjalne gadżety służące do oblewania wodą.

Z biegiem czasu oblewanie wodą stało się do tego stopnia niebezpieczne, że prawnicy musieli wprowadzić prawo do dania mandatu za przesadne oblewanie kogoś wodą.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować