Społeczne

„Dziewiątka” patriotycznie

2020-11-11 10:00:00 Publiczne Przedszkole nr 9 w Kaliszu

Publiczne Przedszkole nr 9 w Kaliszu podsumowało dwie akcje kształtujące postawy patriotyczne u najmłodszych dzieci.

fot. Publiczne Przedszkole nr 9 w Kaliszu
fot. Publiczne Przedszkole nr 9 w Kaliszu

Podczas trwania akcji „Szkoła pamięta”, której celem było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, dzieci wraz
z nauczycielami podjęli szereg działań, które obejmowały uczczenie najważniejszych dla kraju i miasta miejsc pamięci narodowej.

Tydzień od 2 do 6 listopada był dla Przedszkolaków lekcją historii i patriotyzmu. W każdej grupie odbywały się kreatywne zajęcia patriotyczne promujące najważniejsze wartości. Dzieci nazywały i malowały symbole narodowe, używając przy tym różnych technik plastycznych, rozmawiały o najważniejszych miejscach w Kaliszu, w Polsce oglądając prezentację multimedialną oraz film edukacyjny. Z okazji oraz Dnia Seniora przypadającego na 14 listopada, dzieci wysłały samodzielnie zrobioną kartkę okolicznościową dla rezydentów Domu Pomocy Społecznej przy ul. Cegielnianej w Kaliszu, tworzyły piękne prace i gazetki patriotyczne. Nauczyciele przedstawiali najważniejsze postacie, które mają swoje miejsce w historii kraju.

Podczas zaznajamiania dzieci z historią towarzyszyła ogromna radość, a jednocześnie poczucie powagi tematu.

11 listopada to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. Tego dnia czcimy waleczność i męstwo tych, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy. Dlatego 10 listopada „Dziewiątka” upamiętniła akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11.11 każda z grup odśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Dzieci urbane w stroje galowe w każdej grupie przygotowały również wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej:

 

11 listopada

Anna Paszkiewicz

 

Dawno temu trzy mocarstwa

Nasz kraj siłą podzieliły.

Polskę z mapy wymazały,

Polski naród zniewoliły.

Lecz Polacy, choć gnębieni,

O Ojczyźnie pamiętali.

Dzięki męstwu swemu i odwadze

Wolność dla niej odzyskali.

Zapłacili za nią życiem.

Więc z szacunku dla przeszłości

W listopadzie obchodzimy

Polski Dzień Niepodległości".

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ