Społeczne

Dziennikarze i ręczni MKS Kalisz wspólnie upiekli pierniczki dla Wigilii na Kaliskim Rynku. Zobaczcie jakie wyszły "cuda" [zdjęcia]

2019-12-02 09:30:00 BK

Kaliscy dziennikarze tradycyjnie spotkali się w Cafe Calisia by przygotować wspólnie świąteczne słodkości dla kaliszan. Powstało kilkaset barwnych, ciekawych i zabawnych, a przede wszystkim smacznych i aromatycznych pierników. Będzie można zakupić je i spróbować już 8 grudnia podczas VIII Wigilii na Kaliskim Rynku.

fot. Błażej Krawczyk, Roksana Kubicka
fot. Błażej Krawczyk, Roksana Kubicka

Dziennikarskie "pierniczenie" stało się już tradycją, a środki zebrane ze sprzedaży słodkości zostaną przeznaczone na leczenie i rehabilitację podopiecznych Wigilii na Kaliskim Rynku - na Zoję, Oliwkę, Malwinę, Sebastiana i Kubę.

28 listopada w Cafe Calisia dziennikarze zakasali rękawy i wspólnie przygotowywali, piekli oraz ozdabiali pierniki. W tym roku do akcji pieczenia przyłączyli się piłkarze ręczni Energa MKS Kalisz - Artur Bożek, Łukasz Zakreta i Krzysztof Misiejuk. Wyobraźni nie brakowało - jest kolorowo, kreatywnie, zabawnie a przede wszystkim smacznie i słodko. Powstały anioły, ludziki, bałwanki, choinki czy też gwiazdki ale nie zabrakło też wielkiego dziennikarskiego serca z podpisami redakcji. Ozdobione zostały na bogato czekoladą, lukrem, kolorowymi cukierkami, karmelizowanymi owocami, migdałami czy orzechami. Jak odpowiednio rozwałkować ciasto na pierniki?

- Tutaj przede wszystkim najważniejsza jest praca nadgarstka. Trzeba ten ruch wykonywać delikatnie, ale też mocno - instruuje Artur Bożek. - Musi być precyzyjnie, to jest wszystko tutaj dopracowane. Bardzo przydatne jest też doświadczenie, które wyniosło się z domu. Ja jako dzecko piekłem pierniki z babcią i to nie jest nic trudnego, a wychodzą pyszne pierniczki - zapewnia piłkarz Energii MKS Kalisz. 

Za przygotowanie masy do pierników oraz udostępnienie miejsca do świątecznej pracy dziękujemy właścicielom i pracownikom Cafe Calisia. - Staramy się chociaż w takim małym stopniu pomóc i przyczynić do zbiórki - mówi Daria Pawlak, właścicielka Cafe Calisia. - Co roku mamy inny przepis, korzystamy z innych inspiracji i mam nadzieję, że pierniczki wszystkim smakują. Oczywiście, by uzyskać odpowiedni smak, obowiązkowa jest przyprawa korzenna - zdradza. 

Do akcji pieczenie włączają się co roku dziennikarze z Kalisza i okolic - Fakty Kaliskie i Magazyn Miejski, Radio Centrum, Radio Poznań, TVP3 Poznań, Radio Eska, Calisia.pl, Kalisz.naszemiasto.pl i Ziemia Kaliska, Życie Kalisza. Co roku chętnych przybywa.

- Akcja jest wspaniała. Tak naprawdę na co dzień mamy tak mało czasu, żeby się spotkać, że tego typu wspólna praca i to, że możemy się w tak licznym gronie spotkać jest niesamowite. I możemy popierniczyć, czyli przyłożyć rękę do powstania tych wszystkich wspaniałych wypieków, a przy okazji wspomóc szczytny cel, jakim jest "Wigilia na kaliskim rynku". Mam nadzieję, że te wszystkie cudowności sprzedadzą się pięknie, że kaliszanie przyjdą na rynek - mówiła Karina Zachara. 

Wielu dziennikarz bierz udział w akcji już od kilku lat. - Pierniki zawsze bardzo dobrze się sprzedają - mówi o dotychczasowych akcjach Sylwia Kwiatkowska, dziennikarka Radia Centrum. - Po pierwsze dlatego, że zbieramy pieniądze i zasilamy fundację, pomagając osobom, które naprawdę tego potrzebują, a poza tym myślę, że po prostu są smaczne i dlatego są popularne wśród wigiliowiczów. 

W tym roku nie zabrakło również debiutantów. - Jest to mój pierwszy raz - zdradza Karolina Romke, dziennikarka Radia Centrum. - Tym bardziej miałam małego stresa, czy podołam, ale powiem szczerze, że wałkowanie wyszło, znalazłam trochę więcej siły w sobie.  Sama nie piekę, ale myślę, że ta akcja mnie trochę zainspirowała, więc może spróbują sił w cukiernictwie. Takim domowym. 

Efekty wielkiego pieczenia będziecie mogli ocenić sami już 8 grudnia VII Wigilii na Kaliskim Rynku, gdzie w godzinach od 12:00 do 18:00 będzie można zakupić pierniczki od samych dziennikarzy!

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ