Dzieje Kalisza on - line

2010-07-13 10:37:32 Aga

Wystawę on – line zatytułowaną Kalisia 18,5 przygotowało Archiwum Państwowe w Kaliszu. Opracowano ją na podstawie ekspozycji plenerowej z okazji jubileuszu osiemnastu i pół wieków Kalisza, która znajduje się w różnych częściach miasta.

źródło: Archiwum Państwowe w Kaliszu
źródło: Archiwum Państwowe w Kaliszu
Na wystawie zaprezentowano 15 tematów, które dotyczą historii naszego miasta:
Pradzieje Kalisza
Celtycki Kalisz
Kalisia Ptolemeusza
Od pierwszych Słowian do pierwszych Piastów
Kalisz wczesnolokacyjny
Kalisz w oczach Długosza i innych dziejopisów
Zniszczenie Kalisza
Odbudowa i rozbudowa miasta
Odzyskanie niepodległości
Kalisz wielonarodowościowy
Jan Paweł II w Kaliszu 4 czerwca 1997
Sławni Kaliszanie
Kalisz literacki
Kaliski Teatr
Aleja Wolności
Tematy te opracowali pracownicy Archiwum Państwowego w Kaliszu: Edyta Pietrzak, Maria Doktór, Anna Bestian-Zając, Grzegorz Walisia pod kierunkiem Dyrektor kaliskiego Archiwum Państwowego dr Grażyny Schlender. Przekładu angielskiego dokonała Caryl Swift. Wystawa została przygotowana przy współpracy Pani Iwony Dudy z Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Kaliszu oraz Pani Agaty Wierzejskiej-Holewskiej z Biura Obsługi Jubileuszu 18,5. Stronę graficzną opracował Tomasz Wolff, a projekt Wojciech Stefaniak.
Na wystawę plenerową składa się 12 tablic. Tablice te znajdują się w różnych częściach Kalisza. Prezentują historię naszego miasta od czasów zamierzchłych po współczesność. Przy ratuszu zapoznać się możemy z najstarszymi dziejami Kalisza. Na kolejne tablice natrafimy przy Złotym Rogu, przy Epiku czy przy Pomniku Adama Asnyka.
Teraz wystawę można oglądać także on – line na stronie www.kalisz.ap.gov.pl W celu obejrzenia danej planszy, należy kliknąć w interesujący nas temat, po czym można cieszyć się urokami dawnego Kalisza - informują organizatorzy.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ