Edukacja
Dzieci mówią „NIE” przemocy
Od 8 października do 19 listopada trwa Ogólnopolska Kampania DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY. Młodzieżowy Dom Kultury, wzorem Miasta Kalisza i tysiąca podmiotów z całej Polski, zaangażował się w tę potrzebną dzieciom inicjatywę.
Na Kampanię składają się ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Kampania koncentruje się na uwrażliwianiu społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieraniu ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowaniu idei uważnego rodzicielstwa oraz promowaniu systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
– Ponieważ bezpieczeństwo dzieci zależy od każdego z nas, w MDK wszyscy dokładają swoją cegiełkę do akcji – mówi Beata Paszak, dyrektorka MDK Kalisz. Już od ponad tygodnia w ramach Kampanii w pracowni plastycznej MDK prowadzonej przez p. Bogusię Kowalczyk trwają warsztaty poruszające problem szeroko pojętej przemocy wobec dzieci oraz jej przeciwdziałania. Uczestnicy zajęć brali udział w pogadankach, oglądali filmy związane z kampanią, ale głównym środkiem ich wypowiedzi stał się „język plastyczny”. Powstały wielkoformatowe oraz nieco mniejsze plakaty, będące wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci.
Dzieci wzięły także udział w happeningu i na zajęciach plastycznych manifestowały swój protest przeciw przemocy. W symboliczny sposób, dłonią zanurzoną w czerwonej farbie, każdy uczestnik postawił „swój stempel” na plakacie przedstawiającym międzynarodowy znak „HELP ME = POMÓŻ MI”.
Wychowankowie MDK już wiedzą, co oznaczają palce zaciśnięte na kciuku i w jakich okolicznościach to stosować znak „HELP ME”. Na potrzeby kampanii w MDK został opracowany plakat, którego celem jest rozpowszechnianie tych ważnych treści. Wizerunku użyczyła praktykantka Marta. Ona też jest autorką plakatu oraz fotek, rejestrujących cały proces działań.
Podczas happeningu dzieci zwiedziły też wystawę przygotowaną przez starszych kolegów i koleżanki z pracowni plastycznej p. Bogusi Kowalczyk. Dzięki ekspozycji dowiedzieli się, jak wiele rodzajów przemocy jest stosowanych wobec dzieci i że nie można być biernym wobec takich sytuacji, że są sposoby, osoby, miejsca, gdzie ofiary przemocy mogą otrzymać pomoc. Jednym z nich jest zgłoszenie takiej sytuacji pod bezpłatny numer alarmowy 112!, który jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Akcję przygotowała p. Beata Solińska z praktykantką Martą Gadzinowską.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl