Edukacja

Dzieci i młodzież wracają do szkoły! Placówki oświatowe w Kaliszu są w pełni przygotowane? [zdjęcia, wideo]

2021-09-01 09:30:00 red.

Wakacje i po wakacjach. 2 miesiące minęły w mgnieniu oka. 1 września rozpoczyna się nowy rok szkolny. Dzieci i młodzież powrócą do szkół i będą uczestniczyć w zajęciach w tradycyjnej formie - stacjonarnej. Dziś odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 16 w Kaliszu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Rozpoczęcie roku szkolnego też odbyło się w tradycyjny, uroczysty sposób - na powietrzu lub na salach gimnastycznych oraz w klasach. Uczniowie ubrani bardziej elegancko niż na co dzień przywitali kolegów i koleżanki a także nauczycieli. Przed nimi sporo pracy, nauki, wyzwań i przestawianie się na tradycyjne lekcje w ławkach i przy tablicy, po długim czasie nauczania zdalnego.

- Rozpoczynamy naukę w sposób stacjonarny. W kwestii przymusowych szczepień dla dzieci, jak miałyby być przeprowadzane, kto miałby je przeprowadzać, bo pielęgniarki mają umowy z NFZ a nie ze szkołami, jak dostarczać szczepionki i jak je przechowywać - to sprawa otwarta, żadna decyzja nie zapadła. Pozostają płyny do dezynfekcji, bramki w niektórych szkołach i szeroko rozumiana edukacja dotycząca przestrzegania reżimu sanitarnego i higieny osobistej - mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. - Każda szkoła będzie samodzielnie przeprowadzała spotkania z rodzicami. 31 sierpnia odbywają się spotkania z organem nadzorującym czyli z Kuratorium Oświaty, gdzie przekazywane są wytyczne dotyczące podstawy programowej, realizacji podstawy, problemów dotyczących kierowania placówką i pracy nauczycieli. Jako organ prowadzący planujemy spotkać się z dyrektorami około 10 lub 12 września. Jest to wstępny etap. Po tym zdalnym niepewnym roku teraz rozpoczynamy w sposób normalny.

Uczestniczyliśmy w rozpoczęciu roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 16 w Kaliszu. Uczniowie spotkali się z nauczycielami w klasach. Pierwszaki natomiast miały uroczyste powitanie przez dyrektor Agnieszkę Wańkę na sali gimnastycznej.

- Staramy się optymistycznie podejść do tych nowych dni nowego roku szkolnego. Rozmawiając z dziećmi nie poruszamy tematów związanych z pandemią. Skoro mają zasiąść w ławkach i normlanie rozpocząć te dni, to musimy odpowiednio te dzieci przygotować, uczyć i wychowywać, nawet w takiej rzeczywistości, w jakiej przyszło nam pracować - mówi dyrektor szkoły Agnieszka Wańka. - Staramy się aby nauczyciele oraz obsługa była wyposażona w maseczki i rękawiczki. W każdej klasie mamy płyny dezynfekujące. Staramy się tak organizować przerwy aby zbyt dużo dzieci się ze sobą nie kontaktowało, oprócz tych które są ze sobą w zespole klasowym. Jeżeli pogoda dopisze, to przerwy będą odbywały się poza budynkiem szkoły. Mamy dosyć duże boiska. Będzie z pożytkiem dla uczniów jeżeli skorzystają jeszcze z tej letnio-jesiennej pogody.

Wspólnie z MZ i GIS ministerstwo przygotowało wytyczne sanitarne – zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna i higieniczna organizacja zajęć w epidemii. Są to w dużej mierze rozwiązania znane z poprzedniego roku szkolnego. Główne zasady to: rekomendacja szczepień, dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych. 

Szkoły oraz placówki, które funkcjonują w trybie stacjonarnym, obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych, a także niepublicznych szkołach i placówkach. Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia dla grupy uczniów lub całej szkoły i przejść na naukę zdalną po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego. Zgoda i opinia mogą być wydane w trybie pilnym, np. ustnie, pisemnie w formie adnotacji, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. Następnie muszą one zostać utrwalone.

Egzamin ósmoklasisty i maturalny w roku szkolnym 2021/2022

W 2022 r., podobnie jak w roku 2021, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych.

W 2022 r. egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w terminie od 24 do 26 maja, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. Takie rozwiązanie umożliwi uczniom szkół podstawowych lepsze przygotowanie się do tego egzaminu.

Ponadto w 2022 r. nie będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Egzamin maturalny w 2022 r. 

W 2022 r. egzamin maturalny, podobnie jak w 2021 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej, ale absolwenci będą mieli obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 

Do części ustnej egzaminu maturalnego będą mogli przystąpić wyłącznie absolwenci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną, są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

W 2022 r. absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli uzyska z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. 

Egzamin maturalny w 2022 r. rozpocznie się 4 maja. 

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2021/2022

Ferie zimowe potrwają od 17 stycznia do 27 lutego. Uczniowie będą odpoczywali od zajęć szkolnych w czterech turach. Pierwsi wypoczynek zimowy zaczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego (od 17 do 30 stycznia 2022 r.). W kolejnej turze – od 24 stycznia do 6 lutego 2022 r. – ferie będą mieli uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. będą odpoczywali uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, a od 14 do 27 lutego 2022 r. z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. 

Zajęcia w szkołach zakończą się 24 czerwca 2022 r. Przerwa wakacyjna będzie trwała od 25 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ