Społeczne

Dzieci i młodzież nie wyjdą z domu, mniej klientów w sklepach i godziny dla seniorów - rząd wprowadza kolejne ograniczenia

2020-03-31 13:00:00 BK

Dziś rano odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zajmuje się analizą propozycji dodatkowych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Od 1 i 2 kwietnia kwietnia będą obowiązywać nowe ograniczenia m.in. w sklepach i na ulicach.

fot. BK
fot. BK

- Z jednej strony przygotowujemy się na nowe zachorowania a z drugiej chcemy zmniejszać liczbę zachorowań. W wyniku analiz podjęliśmy decyzję dotyczącą kolejnych obostrzeń - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Według premiera kontakt między ludźmi jest zbyt duży i należy go ograniczyć. Ładna pogoda sprzyjała wychodzeniu z domu. Premier apeluje by zachowywać dystans na ulicy co najmniej 2 metry. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

- Wprowadzamy ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów, plaży. Wprowadzamy zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Zamknięte zostaną wszystkie punkty świadczące usługi kosmetyczne - gabinety fryzjerskie, tatuażowe. Ograniczona będzie liczba ludzi przebywających w sklepach - mówi premier.

Wprowadzony zostaje limit korzystania z kas, do 3 osób na jedną kasę. Jeżeli jest 5 kas, to w sklepie może przebywać 15 osób. Ograniczenia będą dotyczyć również poczty. 2 osoby mogą czekać do jednego okienka. W przypadku targowisk 3 osoby mogą przebywać przy danym stoisku. Sklepy budowlane, spożywcze, drogerie czy apteki pozostaną nadal otwarte, ale tu też wprowadzona będzie zmiana.

- Sklepy spożywcze, drogerie w godzinach od 10:00 do 12:00 są otwarte tylko dla osób starszych, powyżej 65 roku życia. To właśnie osoby starsze są najbardziej narażone - mówi premier. Premier apeluje jednocześnie by seniorzy wychodzili na zakupy jak najrzadziej.

Możliwa jest praca w biurowcach. Trzeba jednak zapewnić wszelkie środki higieniczne. Wprowadzone będą dodatkowe wymogi w zakładach pracy. 1.5 m odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnienie środków ochrony. Najlepiej w miejscu, obok którego ludzie przechodzą. Nowe zasady w miejscach pracy będą obowiązywać od 2 kwietnia.

Zamknięte zostaną hotele i miejsca noclegowe, wyjątkiem są miejsc wykorzystywanych dla pacjentów objętych kwarantanną i pobyty służbowe. Na czas pandemii odwołane zostały wszelkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są konieczne dla zdrowia.

Rząd będzie restrykcyjnie sprawdzał przestrzeganie zasad w komunikacji miejskiej czy działań dotyczących higieny w sklepach. 

Musimy ograniczyć ruch społeczny o 80 procent. Wtedy mamy dopiero szanse wyhamować pandemię. Stąd ograniczenia, o których mówił premier - mówi minister Szumowski.

Obowiązkowa będzie kwarantanna dla osób, które mieszkają w domu z osobą przebywającą w kwarantannie. Co najmniej dwutygodniowa.

Co ze spacerami czy uprawianiem sportu?

- Potraktujmy nasze wyjścia z domu bezwzględnie. Jeżeli potrzebujemy wyjść z domu, to jak najkrócej. Nie skupiajmy się na utrzymywaniu naszej formy. Oczywiście ważne jest też zdrowie psychiczne - mówi minister Szumowski.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ