Polityka

Działacze PSL podsumowują wybory. Europoseł Krzysztof Hetman: chciałbym utworzyć w Wielkopolsce zespół konsultacyjno-doradczy

2024-06-18 09:30:00 redakcja@calisia.pl

Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego z listy Trzeciej Drogi (PSL), ogłosił utworzenie nowego zespołu doradczo-konsultacyjnego. W skład zespołu wejdą samorządowcy z terenu województwa wielkopolskiego, a jego celem będzie współpraca nad nowym budżetem UE oraz perspektywą finansową na lata 2028-2034. Podczas poniedziałkowej konferencji politycy PSL podziękowali wyborcom za wysoką frekwencję i wsparcie, które umożliwiło Trzeciej Drodze zdobycie sześciu mandatów dla Wielkopolski.

Fot. Calisia.pl
Fot. Calisia.pl

W poniedziałek przed Teatrem w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa, podczas której Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego z listy Trzeciej Drogi (PSL), ogłosił utworzenie zespołu doradczo-konsultacyjnego. Nowy zespół ma składać się z samorządowców reprezentujących gminy, powiaty i miasta z terenu województwa wielkopolskiego.

W konferencji uczestniczyli także Andrzej Grzyb, poseł na Sejm RP i prezes ZW PSL w Wielkopolsce, Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, oraz grupa członków PSL z regionu kaliskiego. 

Konferencję zorganizowaliśmy nieprzypadkowo przy kaliskim teatrze. To właśnie tutaj w czasie kampanii wyborczej prezentowaliśmy kandydatów Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego. Przekonywaliśmy, jak ważne są to wybory i jak istotne jest wzięcie w nich udziału. W Wielkopolsce mamy pełną satysfakcję, bo frekwencja była bardzo wysoka, a to zaowocowało zdobyciem sześciu mandatów, w tym po pięciu latach odzyskanym przez kandydata PSL-u. Dzisiaj spotykamy się, by za pośrednictwem mediów podziękować wszystkim, którzy mieli swój udział w naszym sukcesie – mówił Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Poseł Andrzej Grzyb podziękował głosującym:

 Wyniki wyborów sprawiły, że jak wspomniał wicemarszałek, odzyskaliśmy sześć mandatów, w tym jeden dla PSL. Na ten sukces w Wielkopolsce zapracowała cała lista kandydatów Trzeciej Drogi (5 kandydatów PSL, 5 kandydatów Polska 2050). W sumie uzyskaliśmy ponad 94 tys. głosów. Jest to najlepszy wynik Trzeciej Drogi w kraju. Kandydaci PSL na tej liście wraz z liderem zdobyli ponad 70 procent głosów, z czego nasz lider zdobył ponad połowę. Świadczy to o tym, że ta lista była ułożona dobrze i w sposób zrównoważony – mówił.

Krzysztof Hetman zapowiedział powołanie zespołu doradczo-konsultacyjnego we wrześniu. Zespół ten będzie składał się z przedstawicieli samorządów gminnych, powiatowych i miejskich z terenu województwa wielkopolskiego. Celem jest rozpoczęcie prac nad nowym budżetem UE oraz perspektywą finansową na lata 2028–2034. Hetman podkreślił, że jest to ostatnia szansa na uzyskanie dużych środków europejskich dla Polski, a tym samym dla Wielkopolski.

Rozpoczynając w PE prace nad unijnym budżetem, chciałbym, aby w Wielkopolsce było ciało doradcze, z którym będę mógł się komunikować, któremu będę mógł przedstawiać priorytety, które w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej będą wyznaczane, jeśli chodzi o nowy budżet. Z drugiej strony chciałbym usłyszeć potrzeby i oczekiwania ze strony samorządowców z Wielkopolski. Chciałbym wiedzieć, co oni uznają za priorytetowe w nowym budżecie UE, co tam powinno być zawarte. Mówimy o polityce spójności, największej polityce inwestycyjnej UE. Fundamentem polskiej spójności są samorządy regionalne oraz samorządy lokalne. Dlatego od utworzenia tego zespołu chcielibyśmy rozpocząć te konsultacje. Będziemy też konsultować się z przedsiębiorcami, rolnikami i wszystkimi grupami zawodowymi, które z tych środków korzystają i będą korzystać w nowej perspektywie finansowej – mówił Hetman.

Przewodniczącym zespołu zostanie wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Zespół będzie konsultować się z różnymi grupami zawodowymi, aby zapewnić, że nowy budżet UE odpowiada na rzeczywiste potrzeby regionu. Hetman wyraził nadzieję, że dzięki tej inicjatywie Wielkopolska będzie mogła w pełni wykorzystać możliwości finansowe oferowane przez Unię Europejską.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować