Polityka

Działacze PiS o obwodnicy Kalisza: „Mamy to na co czekaliśmy od lat”

2020-02-10 14:26:59 red

Politycy partii rządzącej głośno chwalą się skutecznością, wszystko to za sprawą wpisania do „Programu Budowy 100 Obwodnic” Kalisza. – To medialne zapewnienie, że rząd gwarantuje finansowo pokrycie budowy 100 obwodnic. Będą one budowane w latach 2020-30 – zapewnia poseł Tomasz Ławniczak.

fot. MW
fot. MW

- Drodzy Państwo Mamy to! Mamy to na co czekaliśmy od lat – mówi o wpisaniu Kalisza do rządowego „Programu Budowy 100 Obwodnic” poseł Jan Dziedziczak dodając, że to kolejna zrealizowana obietnica jego ugrupowania.

- Dla południowej wielkopolski jest to ogromny sukces, ponieważ od wielu lat mieszkańcy Kalisza i powiatu kaliskiego oraz wszyscy użytkownicy trasy DK25 przejeżdżając przez Kalisz napotykali na duże trudności związane z korkami. W tej chwili mamy pewność, że obwodnica Kalisza powstanie – mówi poseł Katarzyna Sójka – Mamy pewność, że powstanie obwodnicy to będzie poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z Kalisza i poprawa jakości powietrza w mieście – dodaje.

Wielkopolska otrzymała 8 zapewnień o wybudowaniu obwodnic w tym 4 mają się znaleźć na terenie okręgu kalisko-leszczyńskiego – Południowa wielkopolska otrzymała połowę obwodnic w skali całego województwa tj. Kalisz, Gostyń, obwodnica Krotoszyna wraz ze Zdunami i Cieszkowem, a także Koźmin Wielkopolski. Całość będzie kosztorysowana na ponad miliard złotych – mówi poseł Tomasz Ławniczak – To medialne zapewnienie, że rząd gwarantuje finansowo pokrycie budowy 100 obwodnic. Będą one budowane w latach 2020-30 – dodaje.

- To rząd Zjednoczonej Prawicy zaproponował zrównoważony rozwój Polski, bo do tego czasu rozwój przebiegał w największych metropoliach i stąd się wzięło także to, że Kalisz jako stutysięczne miasto do tego czasu nie ma obwodnicy – podkreślił radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Andrzej Plichta.

Program zakłada poprawę bezpieczeństwa na drogach, a jego celem jest m.in. wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, zmniejszenie emisji spalin w nich i hałasu oraz poprawę przepustowości sieci drogowej - Działania związane z budowa obwodnicy Kalisza zostały podjęte dopiero w 2016 roku przez naszych parlamentarzystów. Teraz mamy kolejny krok, czyli „Program Budowy 100 Obwodnic”. Ja liczę nie tylko na wbicie pierwszej łopaty, ale chciałbym żeby jak najszybciej kaliszanie mieli okazję do tego, żeby jechać nową obwodnicą – mówi przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński – Chciałbym podziękować wszystkim środowiskom w mieście, lokalnie wspierały naszych posłów – dodaje.

Nieobecny na spotkaniu z dziennikarzami poseł Jan Mosiński w przesłanym komentarzu do redakcji podkreślił, iż - Zespołowa praca polityków Prawa i Sprawiedliwości przyniosła wymierne korzyści. Ale ktoś zawsze musi rozpocząć działania. Od początku pracy w Sejmie RP działałem na rzecz powstania obwodnicy Kalisza. Rząd Dobrej Zmiany potrzebował nieco ponad 1 kadencję, aby kaliszanie wreszcie mogli zobaczyć konkretne gwarancje rządowe. Działamy, a nie tylko mówimy. Mieliśmy już takiego posła, który od swojego nazwiska określał miano drogi szybkiego ruchu, która okazała się drogą-widmem. I na takim politycznym kapitale przez wiele lat był wybierany do polskiego parlamentu. Rząd Dobrej Zmiany w odróżnieniu od takiego politykierstwa, działa na rzecz społeczności lokalnych – czytamy w komentarzu posła Jana Mosińskiego.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ