Dyrektor departamentu kultury w muzeum

2010-03-26 19:32:04 Wioletta Przybylska, Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Na początku stycznia tego roku był marszałek Marek Woźniak, w czwartek do Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku przyjechał Jacek Bartkowiak, dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim oraz Waldemar Górny, który przygotuje raport na temat funkcjonowania i przyszłości muzeum dla Marszałka Województwa.

Raport ma pomóc Marszałkowi w podjęciu decyzji o współfinansowaniu placówki. Goście z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, zwiedzili muzeum, obejrzeli eksponaty i przyglądali się stanowi technicznemu obiektu.
- Przyglądaliśmy się też perspektywom jeśli chodzi o remonty i konieczne do poniesienia nakłady. W ciągu najbliższych kilku tygodni zbadamy budżet, zatrudnienie, dokładny profil działalności. Dowiemy się jakie są możliwości oddziaływania na szerszy niż do tej pory teren. Sam obiekt jest imponujący. Sam układ urbanistyczny zwłaszcza urocza uliczka prowadząca w stronę parku jest piękna- mówił Jacek Bartkowiak, dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim na spotkaniu z dyrektorem placówki Jerzym Marciniakiem.
W ciągu miesiąca powstanie raport, z którym zapozna się Marszałek Marek Woźniak.
-Pomoc ze strony Marszałka jest niezbędna, by muzeum mogło lepiej funkcjonować, a przede wszystkim się rozwijać. Powiat kaliski na tym nic nie straci. Piękny obiekt i doskonale utrzymany nadal będzie w Opatówku, tu nie ma żadnego zagrożenia. Chodzi tylko o to, by muzeum pomóc, by było bardziej atrakcyjne dla zwiedzających mówi starosta kaliski Krzysztof Nosal.
Stosowne decyzje podejmie Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Zapadną one najpóźniej na początku trzeciego kwartału tego roku, by ewentualne dofinansowanie wpisać do budżetu województwa na 2011 rok.
Warto dodać, że muzeum mieści się w dawnej fabryce sukienniczej z 1824 r. Budynek ten jest zabytkiem techniki z zachowaną na pięciu kondygnacjach wewnętrzną konstrukcją drewnianą i żeliwnymi schodami. Produkowano tam sukno od 1826 roku do okresu wielkiego kryzysu gospodarczego w XX wieku. We wnętrzach muzeum prezentowane są zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe. Można tam obejrzeć zabytkowe urządzenia techniki XIX i XX wieku m.in. krosna tkackie, napędy parowe, czy maszyny drukarskie. Znajdują się tam również maszyny i urządzenia drukarskie z przełomu XIX i XX wieku oraz zabytkowe maszyny dziewiarskie, pomocnicze. Jest tam również bogata kolekcja obejmująca 50 fortepianów skrzydłowych, stołowych, fortepian-lirę i pianina z całej Europy.
O wizycie Marszałka Marka Woźniaka pisaliśmy w styczniu:

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ