Dyplomy dla młodych archeologów

2010-08-02 11:26:29 UM Kalisz

W piątek w Villi Calisia podsumowano trwającą cały miesiąc Międzynarodową Letnią Akademię Archeologii organizowaną w ramach Jubileuszu Kalisia 18,5. 29 młodym archeologom wręczono dyplomy potwierdzające udział w pracach archeologicznych.

Joanna Marciniak UM Kalisz
Joanna Marciniak UM Kalisz
W czasie dwóch lipcowych turnusów młodzież uczestniczyła w pracach wykopaliskowych na terenie osady ze schyłku starożytności w Kaliszu - Piwonicach. To osada datowana od I w. p. n. e. do V w. n. e. to był ciekawy sposób na spędzenie wakacji przygotowany dla młodzieży przez kaliskich archeologów.
Przez cały lipiec uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci poznawali tajniki archeologii. To, czego dotąd uczyli się na lekcjach historii, sprawdzali w praktyce. Pod okiem wykwalifikowanych archeologów z Kalisza: Adama Kędzierskiego i Leszka Ziąbki oraz Roberta Żukowskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, młodzież poszukiwała śladów przeszłości.
- Jest to projekt pionierski w skali kraju, miał on na celu zainteresowanie archeologią i dziejami miasta, młodych kaliszan, mieszkańców regionu, kraju a nawet Europy. Zależało nam, żeby młodzi ludzie uczestniczyli w prawdziwej przygodzie archeologicznej. Żeby w efekcie powstała wartość dodana, żeby poznali oni dzieje naszego miasta poprzez swoją własną pracę – podkreśla Marzena Ścisła, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu.
Podczas letniej akademii archeologowie wraz z wolontariuszami pod kierownictwem dr Tadeusza Baranowskiego, odsłonili ślady zabudowy mieszkalnej oraz pozostałości działalności produkcyjnej w postaci tzw. „kloca” żużla żelaznego, pozostałości po dymarce, prymitywnym piecu hutniczym. Najciekawsze zabytki jakie udało się odkopać to między innymi denar rzymski cesarza Trajana, z początków II w. n.e. czy też kopiejki Piotra Wielkiego.
- Nasze plany i zamierzenia co do Akademii udało się zrealizować. Mam nadzieję, że w przyszłym roku dane nam będzie kontynuować te prace. Wszyscy byli zadowoleni: i my i młodzież. Okazało się, że w Piwonicach jest jeszcze sporo zabytków, zbadaliśmy tylko 3 ary powierzchni. Mam nadzieję, że w przyszłym roku te prace będziemy dalej prowadzić. To miejsce zasługuje na to, by było fachowo zbadane - powiedział dr Tadeusz Baranowski, kierownik Zakładu Archeologii Średniowiecza w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.
Podczas tegorocznej Międzynarodowej Letniej Akademii Archeologii dyplomy zdobyli:
1 Łukasz Leszek Łyskawka
2 Bartosz Dawid Bartczak
3 Henryk Michał Kubiczak
4 Adriana Zachara
5 Natalia Szczepaniak
6 Katarina Stigelowa (z Martina)
7 Anastazja Maria Grudnicka
8 Łukasz Wiktor Olejnik
9 Nadia Ochocka
10 Paulina Anna Machowczyk
11 Mateusz Kotala
12 Tomasz Kasprzak
13 Michaela Hancakova (z Martina)
14 Weronika Rozalia Machowicz
15 Magdalena Redlarska
16 Magdalena Mietlicka
17 Klaudia Kolasińska
18 Estera Walczak
19 Marta Krymarys
20 Marcin Czarnecki
21 Sven Schneid (z Hamm)
22 Szymon Daniel Sobczak
23 Michał Janusz Marcinkowski
24 Michał Machlański
25 Olga Demchuk (z Kamieńca Podolskiego)
26 Vladyslav Muzhylo (z Kamieńca Podolskiego)
27 Anastazja Inez Musielak
28 Krystyna Berkan
29 Marta Jarzębska
Udział w Akademii to dla młodzieży sprawdzian cierpliwości, wytrwałości i odporności organizmu. Praca na nieosłoniętym terenie, w palącym słońcu nie należała do łatwych, ale młodym archeologom nie brakowało zapału i dobrego humoru.
Oprócz prac wykopaliskowych organizatorzy zadbali także o inne atrakcje dla młodzieży: warsztaty tematyczne, spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki do Gniezna i do Biskupina.
7.JPG

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować