Polityka

"Droga do A2" - Platforma Obywatelska zbiera podpisy pod petycją ws. budowy obwodnicy

2023-05-06 08:00:00 BK

Poseł Mariusz Witczak oraz radni Dariusz Grodziński, Marcin Małecki i Sławomir Chrzanowski zachęcają mieszkańców Kalisza i regionu do składania podpisów pod petycją "Droga do A2". Trafi ona do Prezesa Rady Ministrów i ma przyspieszyć realizację ważnej dla Kalisza inwestycji jaką jest budowa obwodnicy.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Jest to petycja ws. budowy szybkiego połączenia Kalisza, Ostrowa, Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej z autostradą A2 w tym również wybudowania obwodnicy Miasta Kalisza. Obwodnica jest częścią integralną projektu z 2015 roku, o szybkim połączeniu Kalisza z Ostrowem i Kalisza z  autostradą A2. Przez ostatnie 8 lat, ci którzy biorą odpowiedzialność za Polskę, dużo mówią, ale w tej materii nic się nie wydarzyło, nie mamy obwodnicy, nie mamy szybkiego połączenia Kalisza z autostradą A2 - mówił poseł Mariusz Witczak. - Wiele lat temu w 2015 roku ogłaszaliśmy ten projekt w ramach rządowego programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023. Zgodnie z treścią programu projekt już powinien się zakończyć. Jakie są efekty, widzimy.

Platforma Obywatelska ogłasza zbiórkę podpisów pod petycją "Droga do A2". Ma to być forma społecznej presji na rządzących, która przyspieszy realizację inwestycji, jaką jest budowa obwodnicy Kalisza.

- Organizujemy zbiórkę podpisów, która musi być społeczną presją na tych, którzy biorą dzisiaj odpowiedzialność za władzę ale też presja na tych, którzy tę władzę będą pełnić w przyszłości. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej podpisów znalazło się pod petycją, abyśmy my ponad podziałami zebrali jak najwięcej głosów, byśmy my obywatele, mieszkańcy obszaru Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej mieli dokument na silny wpływ i presję na tych, którzy sprawują władzę. Żądamy przyspieszenia realizacji tej inwestycji, bo zmarnowaliśmy 8 lat. Wierzę w to, że przy determinacji i kompetentnej władzy będzie można to zrealizować - mówi poseł Mariusz Witczak.

- Zastanawiamy się w ogóle dlaczego temat budowy obwodnicy zszedł z agendy rządowej, mimo wpisania jej do programu rządowego, który właśnie w tym roku powinien się kończyć. Czy to ma związek z tym, że wpisał go do programu poseł Mariusz Witczak i że w obiegu medialnym nazywaliśmy tę drogę witczakówką? - mówi radny Dariusz Grodziński.

Podpisy można złożyć pod petycją osobiście, na kartach znajdujących się w biurze poselskim przy ulica Asnyka 50a w Kalisz, a także w formie elektronicznej pod linkiem: https://drogadoa2.pl/? 

- Dosyć tych kampanijnych opowiadań, że coś się zrobi, bo za moment będzie kolejna kampania wyborcza i znów usłyszymy, że jest jakiś plan na budowę obwodnicy. Obwodnica jest częścią, nie jest sama dla siebie, to nie jest rozwiązanie dekoracyjne albo dla odciążenia ruchu. Obwodnica musi co czegoś prowadzić - dodaje poseł Platformy Obywatelskiej.

Petycja nie ma limitu głosów ani limitu czasowego. Trafi do Prezesa Rady Ministrów. 

- Chciałem zaapelować do radnych Rady Miasta Kalisza, żeby ponad podziałami, radni lewicy, czy prawicy, stowarzyszeń apolitycznych zaapelowali do swoich wyborców by podpisali petycję "Droga do A2", bo to jest w interesie ponadpartyjnym. Niezależnie od tego kto będzie rządził, ta droga jest nam potrzebna - mówił radny Marcin Małecki.

 
Treść petycji

Kalisz, dnia 05 maja 2023 r.

 

Mariusz Witczak - poseł na Sejm RP

Biuro Poselskie ul. Asnyka 50 a, 62-800 Kalisz

wraz z podpisanymi i popierającymi petycję

mieszkańcami Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej.

 

Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

ul. Aleje Ujazdowskie 1/3

00-583 Warszawa

 

Petycja

Na podstawie art. 2 i 4 ustawy z 11 lipca 2014 r. o petycjach, działając w interesie publicznym, wnosimy petycję w przedmiocie przyspieszenia prac związanych z przebudową drogi krajowej nr 25 na odcinku od Ostrowa Wielkopolskiego przez Kalisz do węzła Modła k. Konina, o parametrach zapewniających nam szybkie i bezpieczne połączenie naszych miejscowości z autostradą A2 – naszym oknem na świat.

Przebudowa drogi krajowej nr 25 na odcinku od Ostrowa Wielkopolskiego przez Kalisz do węzła Modła k. Konina w standardzie drogi ekspresowej została w 2015 roku wpisana do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Zgodnie z treścią tego programu, realizacja prac związanych z przebudową wskazanego fragmentu drogi miała zakończyć się w latach 2023-2025. Tymczasem brak jest jakichkolwiek działań ze strony organów państwa przybliżających nas do realizacji wskazanej inwestycji. Zapewnienie bezpiecznej i szybkiej komunikacji mieszkańców regionu kalisko-ostrowskiego, a także przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu tego regionu powinno być istotnym celem działania władzy publicznej.

Wnioskodawca wielokrotnie zwracał się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz do Ministra Infrastruktury z prośbami o przyspieszenie realizacji tej jakże ważnej inwestycji – niestety bezskutecznie. W ocenie wnioskodawcy zatem, i powszechnym odczuciu lokalnej społeczności, jedynie Prezes Rady Ministrów władny jest do podjęcia działań mobilizujących podległe mu podmioty do przedsięwzięcia kroków przybliżających nas do powstania drogi o nowych, przyspieszonych parametrach.

Niniejsza petycja została poddana procedurze mającej na celu uzyskanie poparcia społecznego, wzmacniającego polityczna siłę składanej petycji. Zarówno wnioskodawca, jak i osoby, które popierają niniejszą petycję maja nadzieję, że w ten sposób skutecznie wpłyną na przyspieszenie działania władzy publicznej w opisanym zakresie.

 

Z poważaniem

Mariusz Sebastian Witczak

- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

oraz obywatele Rzeczypospolitej Polskiej,

mieszkańcy aglomeracji kalisko-ostrowskiej

podpisujący wyrazy poparcia dla powyżej petycji.Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować