Społeczne

Drapieżne gwiazdy w Rezerwacie Archeologicznym Zawodzie [zdjęcia, wideo]

2021-07-18 09:30:00 BK

Jastrzębie, puchacze i myszołowy - to bohaterowie Rodzinnego Weekendu na Zawodziu w Kaliszu, 17 i 18 lipca w godzinach o 14:00 do 17:00. Te niepozorne ptaki to prawdziwe, niebezpieczne drapieżniki, które kiedyś pomagały w polowaniach i same polowały na dużą zwierzynę.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Do czego były wykorzystywane, jakie są ich umiejętności i charaktery, jak się z nimi obchodzić, na co polowały i ile kilometrów potrafią zrobić w powietrzu - wszystkiego można dowiedzieć się w Rezerwacie Archeologicznym Zawodzie od hodowców drapieżników z Turku.

- W Polsce nie poluje się z drapieżnikami na króliki. Praktykuje się to w Czechach i na Słowacji. Tam można zapolować na zająca czy sarnę. U nas można polować tylko na ptaki, takie jak bażant, kaczka, gołąb grzywacz. Kiedyś te ptaki też polowały na ptactwo, ale sposoby polowania były najróżniejsze. Władcy czy książęta polowali 1 na 1. Żeby lepiej wykorzystać te ptaki polowano też przy wykorzystaniu sieci. Sokolnik wypuszczał ptaka, a ten płoszył inne, drobne ptactwo, które następnie wpadało w sieci - opowiada Witek Moszczyński, firma Ptasznik z Turku.

Największą zwierzyną, na jaką polowano z jastrzębiami były jelenie. Puchacze polowały na małe sarny.

- Ptak miał za zadanie tak zaabsorbować uwagę tego zwierzęcia, żeby człowiek mógł podejść z oszczepem i go zabić. Ptaka uczono w taki sposób, że na spreparowanym łbie jelenia kładziono mięso. Ptak kodował sobie taką informację i kiedy widział jelenia to leciał, żeby znaleźć mięso i atakował łeb jelenia - mówił Witek Moszczyński.

Sokolnicy używają specjalnego kapturka (karnal) do zakapturzenia sokołów. - Sokoły są bardzo impulsywnymi ptakami, a oprócz tego mają taką wadę, że mają dużo słabsze skoki niż jastrzębie. W momencie kiedy się będzie zrywał z miejsca, może sobie uszkodzić skoki - mówił Witek Moszczyński. 

Ptaki drapieżne w X i XI wieku były bardzo cenne i cieszyły się dużą renomą.

- Vikingowie czy też Słowianie przewozili te ptaki łodziami z dalekiej Norwegii do Arabii. Wskazywało to na bardzo rozwinięty handel między północą a południem, przez to można stwierdzić, że w tamtych czasach ptaki te były interesem dość kosztownym i kunsztownym. Władca mający własnych sokolników szczycił się większą renomą.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ