Polityka

Dodatkowe 600 mln euro dla Województwa Wielkopolskiego

2021-07-06 08:30:00 BK

Wielkopolska otrzyma ponad 2 mld euro na program regionalny. Tym samym pierwotnie deklarowana przez rząd kwota została zwiększona o 600 mln. Prawie pół roku negocjacji samorządu wojewódzkiego z rządem zakończyło się sukcesem.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Podział środków unijnych na nową perspektywę finansową dla regionów na lata 2021-2027 budził niepokój m.in. parlamentarzystów i radnych klubu Koalicji Obywatelskiej. Wielkopolska miała dostać zaledwie niespełna 1,1 miliarda euro, a politycy KO chcieli zwiększenia tej kwoty dwukrotnie. W perspektywie finansowej na lata 2014-20 kwota ta wynosiła blisko 2,5 miliarda euro. Jeszcze w lutym br. marszałek Marek Woźniak apelował do parlamentarzystów i samorządowców, by wsparli samorząd województwa w walce o sprawiedliwy podział unijnych funduszy dla Wielkopolski.

Wielkopolsce ostatecznie przypadnie ponad 600 milionów euro więcej. 

- Po ogromnej, kilkumiesięcznej batalii udało się przyciągnąć dla Wielkopolski większe pieniądze unijne. Wynegocjowaliśmy wbrew PiS-owi i wbrew woli rządu, przy ogromnej presji społecznej, presji samorządów, wielkim profesjonalizmie Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, grupy parlamentarnej Koalicji Obywatelskiej, która aktywnie taką presję wywierała, udało się uzyskać 600 mln euro więcej dla Wielkopolski na nową perspektywę unijną. Zbliżamy się do 2 mld euro czyli przekraczamy 10 mld zł. To są przeogromne pieniądze - mówił poseł KO Mariusz Witczak. - Część tych pieniędzy trafi również do Kalisza czy powiatu kaliskiego. To jest ogromny sukces.

Ostatecznie do Wielkopolski trafi 2 057 869 290 euro. Otrzymane środki pochodzą z Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

- Nasza praca, presja, determinacja doprowadziły do tego, że tych pieniędzy mamy więcej. Wielkopolska to jeden z większych płatników do budżetu państwa. Ta propozycja PiSu była szkodliwa dla Wielkopolski. Pieniądze przeznaczane są dla przedsiębiorców, szkół, szpitali, wydarzeń kulturalnych, transportu czy ochrony środowiska - dodaje poseł Mariusz Witczak.

- Samorządy bardzo zaangażowały się w obronę interesów naszego regionu. Wszystkie jednostki samorządu terytorialnego podejmowały uchwałę w tym zakresie. To co martwi, to to, że taki apel neutralny politycznie, merytoryczny, dbający o interes miasta, nie został uchwalony w Kaliszu. Budzi to duży niepokój w kontekście tego, że jako miasto jesteśmy bardzo chłodno oceniani jeżeli chodzi o celowość i efektywność wydawania dotychczasowych funduszy unijnych - mówił radny klubu Koalicji Obywatelskiej Dariusz Grodziński.

O sprawie pisaliśmy: https://calisia.pl/koalicja-obywatelska-interweniuje-ws-pieniedzy-unijnych-dla-wielkopolski-rada-miasta-kalisza-zaapeluje-do-rzadu-w-tej-sprawie,49503

https://calisia.pl/radni-nie-przyjeli-wspolnego-apelu-ws-unijnych-funduszy-dla-wielkopolski-dariusz-grodzinski-to-bezwzgledna-polityka-i-skrajne-partyjniactwo,49832

https://calisia.pl/wieksze-pieniadze-dla-wielkopolski-prezydent-miasta-kalisza-apeluje-do-premiera,49852

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ