Edukacja

„ Dni Chwały i dni pogardy” - podsumowanie projektu edukacyjnego w III LO

2021-12-14 10:00:00 III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu

13 grudnia br. równo w 40 rocznicę stanu wojennego w III LO im. Mikołaja Kopernika podsumowano projekt historyczny skierowany głównie do młodzieży kaliskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zrealizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu i III LO im. M. Kopernika w Kaliszu.

III LO
III LO

W ramach podsumowania zorganizowano sesję popularnonaukową, w której dr Marek Kozłowski wygłosił referat „Społeczeństwo polskie wobec stanu wojennego” przedstawiając różne formy oporu Polaków wobec represji wprowadzonych w czasie stanu wojennego. Ilustracją wykładu było wykonanie utworu Zbigniewa Herberta „ Raport z oblężonego miasta” i „Mury” Jacka Kaczmarskiego przez uczniów III LO im M. Kopernika w Kaliszu. Antoni Pietkiewicz w swoim wystąpieniu nazwał wydarzenia 1981 r. „przerwaniem rewolucji” omawiając stan wojenny z punktu widzenia działacza opozycji solidarnościowej, represjonowanego przez reżim komunistyczny. Poza młodzieżą i nauczycieli, w spotkaniu udział wzięli Grażyna Dziedziak Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki, Mariusz Witczak, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji, Jolanta Stasiak – Dróżdż – wizytator Kuratorium w Kaliszu, Bernard Niemiec Przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Wielkopolska Południowa.

Podsumowano też konkurs historyczny dotyczący Solidarności i stanu wojennego przeprowadzony przez kaliski Oddział PTH pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. W konkursie wzięło udział 23 przedstawicieli z 6 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dwa pierwsze miejsca zajęli uczniowie III LO, trzecie miejsce zajął przedstawiciel VLO, a wyróżnienie trafiło do ucznia z ZSS. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła uczennica z SP nr 10, drugie uczeń z SP nr 1, a trzecie uczeń z SP nr 17. - Poziom konkursu był bardzo wysoki, a młodzież biorąca udział w konkursie wykazała bardzo dobrą znajomość wąskiej tematyki dziejów Solidarności, w tym Solidarności kaliskiej i stanu wojennego – podsumował dr Marek Kozłowski członek PTH Oddział w Kaliszu.

Punktem kulminacyjnym obchodów rocznicowych w auli III Liceum było otwarcie wystawy: „Stan wojenny w Polsce” zorganizowanej przez kaliski Oddział PTH we współpracy z IPN w Łodzi. Wystawa będzie gościć w III LO przez kilka dni. „Chcemy wykorzystać wystawę jako ilustrację, punkt wyjścia do omawiania z uczniami tematyki stanu wojennego, elementu zawiłych i trudnych dziejów najnowszych, na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie” –powiedziała Anna Narewska, prezes kaliskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. - Za kilka dni wystawę będzie można oglądać w kaliskim ratuszu, gdzie będzie eksponowana do 12 stycznia 2022r. – dodała Anna Narewska.

Na koniec Anna Narewska zaprosiła na promocję kolejnego – XLVII tomu Rocznika Kaliskiego, którego obszerny fragment został poświęcony jednemu z bohaterów Solidarności kaliskiej – Antoniemu Pietkiewiczowi. Tradycyjnie Rocznik Kaliski zawierać będzie szereg artykułów, odzwierciedlających ważne zagadnienia, historyczne, kulturalne i społeczne Kalisza. Promocję Rocznika Kaliskiego zaplanowano na 12 stycznia 2022 r. w akceleratorze kultury.Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ