Kultura

Delegacja z partnerskiego Hamm w Kaliszu. Jak burmistrz ocenia blisko 30-letnią współpracę?

2019-08-23 17:00:00 BK

W dniach 22-25 sierpnia w Kaliszu gości dwunastoosobowa delegacja z partnerskiego miasta Hamm, z nadburmistrzem Thomasem Hunsteger-Petermannem na czele. Uczestniczą w niej również najwyżsi urzędnicy, którzy poznają samorząd, zwiedzą miasto i wezmą udział w wydarzeniach kulturalnych. Jak wygląda współpraca Hamm z Kaliszem?

- Nasza współpraca z Kaliszem trwa już kilkadziesiąt lat i zaczęła się w latach 80-tych od współpracy z ZSNP. Dzięki moim wielokrotnym wizytom w Kaliszu mogłem obserwować rozwój miasta. Wciąż jestem pod dużym wrażeniem jaki rozpęd wzięło to miasto. Jeżeli chodzi o stopień bezrobocia, to jestem niemal zazdrosny - mówił Thomas Hunsteger-Petermann nadburmistrz Hamm. - Rozmawialiśmy o tym jak możemy zintensyfikować współpracę i rozwinąć ją poza kulturę. Zastanawiamy się nad wymianą praktykantów naszych urzędów, szczególnie w czasach Unii Europejskiej. Współpraca między niemieckimi i polskimi miastami jest szczególnie ważna. Zawsze będą jakieś kwestie, w których będziemy mieli odmienne zdania. Nasza współpraca zachowała się i dobrze funkcjonuje od kilkudziesięciu lat.

Do Kalisz przyjechała delegacja najważniejszych pracowników i reprezentantów Urzędu Miasta Hamm. Podczas wizyty samorządowcy poznają Kalisz i sposób funkcjonowania tutejszego samorządu. Są wśród nich m.in. naczelnicy wydziałów, radni, prezesi instytucji miejskich. Wzajemne doświadczenia wymieniać będą z przedstawicielami Wydziału Edukacji, Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Spraw Społecznych, z komendantami Straży Miejskiej i Państwowej Straży Pożarnej. Odwiedzą również miejskie instytucje kultury, placówki oświatowe i opiekuńcze.

- Pamiętam jeszcze Kalisz z połowy lat 80-tych, kiedy budynki jeszcze były zniszczone, a jak teraz stoją na rynku i patrzę na ratusz to widzę jakie tempo rozwoju przybrało to miasto. Jestem burmistrzem od 20 lat, mam nadzieję, że nasza współpraca przetrwa jeszcze następna lata, dziesięciolecia - mówił Thomas Hunsteger-Petermann.

W jakich dziedzinach Hamm może współpracować jeszcze z Kaliszem?

- Na pierwszy rzut oka w ramach współpracy widzimy projekty w dziedzinie spraw społecznych i młodzieży. Dla mnie bardzo interesująca jest kwestia funkcjonowania straży miejskiej i monitoringu miejskiego. Jak można w mieście założyć monitoring. Najważniejsze jest to żeby powstawały znajomości i przyjaźnie, żeby partnerstwo mogło być kontynuowane. Prezydenci, burmistrzowie, przychodzą i odchodzą a przyjaźń zostaje - mówił.

Goście obejrzą też obszar rewitalizacji, przykłady działań rewitalizacyjnych prowadzonych przez Miasto oraz przez prywatnych inwestorów. Uczestnicy zwiedzą Kalisz z okien zabytkowego autobusu San. Zobaczą również Gołuchów. Ponadto goście wezmą udział w wydarzeniach kulturalnych, które akurat w ten weekend będą organizowane w naszym mieście. Współpraca między Kaliszem i Hamm trwa już od 28 lat.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ