Darmowe przejazdy KLA planowane od 1 lipca tylko dla mieszkańców Kalisza w granicach miasta

2019-04-25 10:44:00 red

Darmowa komunikacja miejska była jednym ze sztandarowych obietnic prezydenta Kinastowskiego w kampanii wyborczej. Do wprowadzenia tej obietnicy na stanowisko prezesa KLA został zatrudniony Daniel Sztandera. Teraz obietnica staje się coraz bardziej realna – Jest realna szansa, że darmowa komunikacja w granicach miasta dla mieszkańców będzie od 1 lipca. Takie mamy plany i to wynika z rozmów z prezydentem – mówi prezes KLA Daniel Sztandera.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej było jedną z obietnic, która dała Kinastowskiemu fotel prezydenta. Samo wprowadzenie jednak nie jest takie proste – Zanim to się wprowadzi trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy tylko dla mieszkańców Kalisza, czy dla wszystkich pasażerów? – pyta retorycznie prezes KLA Daniel Sztandera i podaje za przykład funkcjonowanie na terenie Kalisza ostrowskiego przewoźnika – Co będzie jeśli zrobimy darmowe przejazdy dla wszystkich do Ostrowa, a ostrowskie autobusy będą kasowały bilety, bo w Ostrowie nie ma bezpłatnej komunikacji. Pasażer pojedzie tym autobusem, który będzie bezpłatny i może się okazać, że autobusy ostrowskie będą puste, bo będą jeździli kaliskimi bo za darmo jedzie, a my będziemy mieć przeciążenie – tłumaczy Sztandera.

Dlatego darmowa komunikacja miałaby funkcjonować w granicach miasta i wyłącznie dla mieszkańców Kalisza. – Mamy to wyliczone, będziemy przygotowywać projekt uchwały i będzie dyskusja na komisjach rady – mówi Sztandera, który zapewnia, że projekt trafi do komisji w maju – Jest realna szansa, że darmowa komunikacja w granicach miasta dla mieszkańców będzie od 1 lipca. Takie mamy plany i to wynika z rozmów z prezydentem – dodaje.

Ile to będzie kosztowało? – Będzie to mniejsza kwota niż podają to radni PO. Jest to kwota od 2,5 do 3 milionów złotych w skali roku – twierdzi Sztandera – Zakładamy, że mieszkańcy miejscowości poza Kaliszem będą nadal płacić za komunikację miejską – dodaje.

Jest jeden wymóg. W celu zweryfikowania mieszkańca, każdy będzie musiał posiadać Kaliską Kartę Mieszkańca – Z bezpłatnej komunikacji w Kaliszu korzystać Ci którzy mają Kaliską Kartę Mieszkańca. Apeluję do mieszkańców, żeby sobie tę kartę wyrabiali, bo trzeba będzie się okazać KKM i wtedy będzie można jechać za darmo. Kto tego nie będzie miał, będzie musiał płacić – mówi Daniel Sztandera dodając, że nawet osoby korzystające teraz z ulg będą musiały posiadać KKM.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ