Darmowe przejazdy KLA dla wszystkich mieszkańców. KO i SLD składają projekt uchwały

2019-05-14 13:25:00 BK

Bezpłatna komunikacja miejska to temat, który często pojawiał się podczas wyborów samorządowych, jako jedna z obietnic programowych. Czas na realizację obietnic i konkretne kroki. Radni Koalicji Obywatelskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej łączą siły i złożą projekt uchwały o darmowej komunikacji w Kaliszu, dla wszystkich mieszkańców.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- 20 grudnia 2018 roku złożyliśmy projekt uchwały, który miał nas wywiązywać z bardzo ważnego zobowiązania. Dotyczył bezpłatnych przejazdów dla uczniów, studentów oraz seniorów od 65 roku życia – mówił Dariusz Grodziński.

Projekt uzupełniony został o opinie i analizy formalno-prawne, finansowe, opinie seniorów oraz Młodzieżowej Rady Miasta. - To jest najdłużej procedowana i najlepiej konsultowana społecznie uchwała w historii tej krótkiej kadencji. Pomimo tego, że przeszła wszystkie szczeble konsultacji, Przewodniczący Rady Miasta bez żadnego uzasadnienia prawnego odmawiał wprowadzenia tej uchwały pod obrady – mówił Dariusz Grodziński.

Tym razem Koalicja Obywatelska łączy siły z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i zgłasza nowy projekt uchwały o darmowej komunikacji publicznej dla wszystkich mieszkańców Kalisza.

- W trakcie dyskusji i politycznych batalii doszło do nas wiele głosów, że mieszkańcy chcą pełnego zrealizowania obietnicy wyborczej. Liczymy na to, że tym razem Przewodniczący Rady Miasta dopełni swoich obowiązków ustawowych wynikających z art 20 ust. 6 o samorządzie gminnym, który trzeba respektować – mówił Dariusz Grodziński.

Z darmowych przejazdów Kaliskich Linii Autobusowych będzie mógł korzystać każdy mieszkaniec miasta, legitymujący się Kaliska Kartą Mieszkańca.

- Mam przyjemność reprezentować Radę Miasta w Kaliskiej Radzie Seniorów. Już wcześniejszy projekt spotkał się z ogromnym entuzjazmem seniorów. W ślad za tym nowym projektem będzie konieczność stworzenia nowej siatki połączeń, bo dzisiejsza absolutnie nie będzie przystawać do nowego wymiaru bezpłatnej komunikacji. Jest to po prostu przyszłość, bo blisko 40 gmin i powiatów w naszym kraju wprowadziła już bezpłatną komunikację – mówiła Karolina Pawliczak, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kalisza.

Jak podkreślają radni obu klubów, projekt jest ważny społecznie i powinien być zrealizowany ponad wszelkimi podziałami. Jak wyjaśnia radny Dariusz Grodziński, koszty jakie poniesie miasto z racji darmowych przejazdów komunikacją, są zbieżne z wpływami ze sprzedaży biletów. W ubiegłym roku było to blisko 8 mln zł.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ