Społeczne

Czy zobaczymy "Truskawkowy Księżyc"?

2020-06-05 16:00:00 Marta Bruś

Na niebie w piątek ma pojawić się nietypowy Księżyc. Wypada właśnie "Pełnia Truskawkowa" połączona z półcieniowym zaćmieniem. Niestety synoptycy przewidują, że w Kaliszu widoczność może być ograniczona.

zdjęcie ilustracyjne/fot. shutterstock
zdjęcie ilustracyjne/fot. shutterstock

"Truskawkowa Pełnia" zawdzięcza swoją nazwę temu, że wypada podczas sezonu truskawkowego. W ten sposób określali ją rdzenni mieszkańcy Ameryki, którzy każdej pełni nadawali nazwę zależną od miesiąca, w którym występowała. W czerwcu pełnia jest truskawkowa, ale gdyby wypadła np. miesiąc wcześniej mówilibyśmy o "Pełni Kwiatowego Księżyca".

Tym razem "Pełnia Truskawkowa" zbiegnie się z zaćmieniem półcieniowym. Wyróżnia się trzy rodzaje zaćmienia: całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie częściowe i półcieniowe dla nas wygląda tak samo. Różnią się tym, że gdybyśmy stali na Księżycu, w przypadku zaćmienia półcieniowego moglibyśmy zobaczyć część Słońca, a podczas częściowego zaćmienia całe Słońce byłoby niewidoczne.

Najlepszy czas na obserwację będzie pomiędzy 21:00 a 21:30. Księżyc wzejdzie niedługo przed dziewiątą, a maksymalne zaćmienie nastąpi o 21:25. Będzie trwało do ok. 23:00. Pełnia natomiast nastąpi o 21:12. Warto więc wypatrywać Księżyca w tym czasie, chociaż według prognozy w Kaliszu będzie duże zachmurzenie.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ