Społeczne

Czy warto zostać freelancerem?

2022-09-30 08:00:00 reklama@calisia.pl

Freelancer to osoba, która wykonuje pracę w niestandardowy sposób, w zaciszu własnego domu lub w innym, dowolnie wybranym miejscu. Taki wolny strzelec nie jest zatrudniony na etacie. Współpracuje z klientami lub firmami na podstawie umów cywilnoprawnych albo zakłada własną działalność gospodarczą, by móc się rozwijać zawodowo. Czy warto zostać freelancerem? Oto kilka argumentów za i przeciw.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Nienormowany czas pracy i perspektywa wysokich zarobków

Graficy, programiści czy copywriterzy to tylko niektóre przykłady profesji, notujących w ostatnich latach znaczące wzrosty ilości przejść z klasycznego etatu na model home-office. Dlaczego tak wielu ludzi wybiera freelance? Odpowiedź jest prosta, to rozwiązanie pozwala organizować czas w sposób odpowiadający indywidualnym predyspozycjom danej osoby.

Samodzielność w ustalaniu obowiązków

Freelancer sam ustala, w jakich godzinach i w jakie dni tygodnia chce wykonywać zlecenia, samodzielnie uzgadnia terminy realizacji różnych projektów, co daje mu swobodę działania. Niektórzy specjaliści preferują pracę w godzinach nocnych, inni zaś lubią wykonywać swoje obowiązki w godzinach porannym – freelance pozwala dowolnie kształtować styl pracy. Wadą nienormowanego czasu pracy jest jednak to, że wielu wolnych strzelców popada w pracoholizm i nie są oni w stanie wygospodarować czasu na kilkudniowe wakacje.

Atrakcyjne zlecenia

Warto zostać freelancerem, jeśli jest się osobą zdyscyplinowaną, terminową, pracowitą i utalentowaną. Potencjalni klienci chętnie nawiązują współpracę z osobami, które wiedzą, czego chcą i nie trzeba organizować im dodatkowo stanowiska pracy. Taka współpraca często owocuje wartościowymi kontraktami oraz stałymi zleceniami, za które freelancerzy otrzymują często wysokie wynagrodzenia, które niekiedy przewyższają zarobki oferowane etatowcom.

Szeroki wybór ofert pracy i nieograniczone możliwości rozwoju zawodowego

Jakie inne korzyści daje praca w modelu freelance? Jest to świetna opcja dla osób, zamieszkujących wsie i małe miasteczka. Dzięki współpracy zdalnej freelancerzy nie muszą ograniczać swoich zawodowych wyborów wyłącznie do lokalnych firm i selekcjonują oferty pracy z całego świata. Na Pracuj.pl i w innych portalach lub na grupach tematycznych w social mediach każdego dnia pojawiają się dziesiątki nowych zleceń, które można podjąć bez wychodzenia z domu.

Przed freelancerami, którzy zakładają własne firmy, otwierają się nieograniczone możliwości zarobkowania w sieci. I wyłącznie od kreatywności, przyjętych strategii działania oraz otwartości na innowacje zależy to, ile zarobią i czy osiągną satysfakcję z wykonywanej pracy.

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować