Zdrowie

Czy szpital w Wolicy przestanie być jednoimiennym? Dyrektor Sławomir Wysocki: "Ja sobie nie wyobrażam, żeby po miesiącu ponownie przekształcać szpital"

2020-05-23 16:00:00 red

Minister zdrowia zapowiedział, że od 1 czerwca będą wygaszane szpitale jednoimienne, co oznacza powrót do ich poprzedniej działalności. Wojewoda zapewnia, że proces ten będzie jednak etapowany, a nie natychmiastowy. Kolejnego przekształcenia nie wyobraża sobie dyrekcja szpitala w Wolicy - Takie przekształcenie jest w tej chwili niemożliwe – przekonuje dyrektor Sławomir Wysocki.

Szpital w Wolicy/ fot. BK
Szpital w Wolicy/ fot. BK

Do naszej redakcji wpłynęły informacje, że wojewoda rozważa powrót szpitala w Wolicy do "normalnej", pierwotnej pracy, co powoduje, że nie będzie już jednoimienny od 1 czerwca. Czy to prawda zapytaliśmy dział prasowy wojewody Łukasza Mikołajczyka.

- Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia szpitale jednoimienne mają być wygaszane od 1 czerwca. Proces ten będzie jednak etapowany, a nie natychmiastowy, a obecnie są opracowywane plany i rekomendacje związane z przygotowywanymi zmianami, które docelowo zatwierdzi ministerstwo zdrowia – przekazuje nam Anna Czuchra z oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinetu Wojewody.

Czy szpital będzie opiekował się i przyjmował nadal pacjentów z koronawirusem?

Anna Czuchra: Jest to zależne od przyjętego modelu wygaszania. Rekomendacje w tej sprawie zostały przygotowane dla ministra zdrowia, a po ich zatwierdzeniu możliwe będzie przedstawienie wariantu wygaszania.

Czy pacjenci z koronawirusem będą musieli być ewakuowani? Jeśli tak to gdzie?

Anna Czuchra: To zależy od liczby pacjentów w szpitalu jednoimiennym w momencie całościowego wygaszania. Wojewoda w najbliższych dniach przedstawi informacje w tej sprawie.

Czy przekształcenie (powrót do "normalnego" funkcjonowania) było konsultowane z dyrekcją szpitala?

Anna Czuchra: Powrót do normalnego funkcjonowania szpitali zapowiedział już minister zdrowia. Wojewoda wielkopolski przedstawił już swoje propozycje, poza ministrem zdrowia, także organowi nadzorującemu placówkę, czyli marszałkowi województwa w dniu 21 maja. Po zaakceptowaniu rozwiązań przez ministerstwo informacja na temat sposobu wygaszania zostanie przedstawiona opinii publicznej.

 

Swoje zdanie na ten temat ewentualnego ponownego przekształcenia przekazał już w czwartek na konferencji prasowej dyrektor szpitala w Wolicy Sławomir Wysocki - Nie mamy konkretnych decyzji w tej sprawie. Jednak jeżeli będą pacjenci, a wszystko wskazuje na to że będą, to wydaje mi się to nierealne (powrót do wcześniejszej funkcji szpitala – przyp. red.), bo trzeba by było ewakuować pacjentów – tłumaczy dyrektor i dodaje, że jeżeli jednak zapadnie decyzja o powrocie do pierwotnej funkcji będzie ona wymagała konkretnych działań i czasu.

Na profilu facebookowym w sobotę 23 maja szpitala ukazało się nagranie, w którym na zadane pytanie: „Wojewoda zapowiada, że szpitala w Wolicy na początku czerwca przestanie być szpitalem jednoimiennym. Jak wyglądają przygotowania do wdrożenia tej decyzji? Czy w ocenie szpitala bezpieczne jest przewiezienie tych pacjentów?” dyrektor Wysocki odpowiada - Ja sobie nie wyobrażam, żeby po miesiącu ponownie przekształcać szpital ze względu na to, że mamy pacjentów którzy wymagają leczenia. Takie przekształcenie jest w tej chwili niemożliwe.

W opisie do filmu czytamy także - Na zwrot 370 tysięcy złotych czeka szpital jednoimienny w Wolicy. To fundusze z budżetu szpitala zainwestowane w jego przekształcenie na szpital jednoimienny, jakim musiał się przeorganizować w ciągu dwóch dni po decyzji Wojewody Wielkopolskiego z dnia 20 kwietnia.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ