Sport

Cztery złote medale Julii Maik na Mistrzostwach Polski w pływaniu

2021-07-19 14:00:00 KKS Kalisz - Sekcja Pływacka

Niesamowitą formę podczas Mistrzostw Polski Juniorów 17-18 Letnich w pływaniu rozgrywanych na 50-metrowym basenie Astoria w Bydgoszczy zaprezentowała Julia Maik.

KKS Kalisz - Sekcja Pływacka
KKS Kalisz - Sekcja Pływacka

W piątek reprezentantka KKS Włókniarz 1925 Kalisz w imponującym stylu triumfowała na 50 m stylem dowolnym oraz 100 m delfinem. Najpierw w kraulowym sprincie podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego wynikiem 25.70 s. wyrównała rekord życiowy i po zaciętym finiszu o osiemnaście setnych sekundy wyprzedziła Kornelię Buszkę z UKS G-8 Bielany Warszawa. Podium uzupełniła Wiktoria Celmer z Warty Poznań. Kilkadziesiąt minut później Julia Maik triumfowała na dystansie 100 m delfinem. Po bardzo udanych eliminacjach w których Julia Maik uzyskała najlepszy rezultat 1:00.95 min. Trener Dominik Grudziński liczył nie tylko na złoto, ale marzył również o złamaniu przez podopieczną bariery jednej minuty. Pływaczka KKS w finale zwyciężyła wyprzedzając Martynę Piesko z KU AZS UMCS Lublin oraz Wiktorię Piotrowską z AZS AWF Warszawa. Ustanowiła przy tym znakomity rekord życiowy wynikiem 1:00,13 min. Do upragnionej minuty zabrakło kilkunastu setnych sekundy. Co jak podkreślił trener Dominik Grudziński jest wyzwaniem na najbliższą przyszłość.

W sobotę Julia Maik zdobyła swój trzeci złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów 17-18 Letnich w pływaniu. Tym razem dokonała tego na dystansie 50 m delfinem. Już w porannych eliminacjach podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego była najszybsza uzyskując czas 27.31 s. i wyprzedzając Wiktorię Celmer z Warty Poznań oraz Wiktorię Piotrowską z AZS AWF Warszawa. Finałowy występ zawodniczki KKS przeszedł najśmielsze oczekiwania. Julia jako ósma polska pływaczka w historii złamała barierę 27 sekund. Ustanowiła nowy fantastyczny rekord życiowy – 26.96 s. Do rekordu Polski 18-latek Aleksandry Urbańczyk zabrakło zaledwie dwóch setnych sekundy. Rywalki były daleko z tyłu. Druga Wiktoria Celmer oraz trzecia Martyna Piesko z KU AZS UMCS Lublin straciły do Maik niemal pół sekundy. Julia Maik w ostatnich latach zdominowała juniorskie pływanie w kraju w stylu dowolnym. Podczas tegorocznych mistrzostw okazała się również królową delfina. W piątek zwyciężyła w tym stylu na  100 m. W sobotę okazała się najlepsza na dystansie o połowę krótszym. Osiągnięte rezultaty na obu dystansach plasują Julię w pierwszej dziesiątce w całej historii polskiego pływania. Dość powiedzieć, że na 50 m delfinem tak szybko jak Julia Maik nie popłynęła przez całą swoją karierę największa gwiazda polskiego pływania Otylia Jędrzejczak.

Ukoronowaniem fenomenalnych występów Julii Maik w Mistrzostwach Polski Juniorów 17-18 Letnich w pływaniu był niedzielny triumf na dystansie 100 m stylem dowolnym. Podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego uzyskała w wyścigu finałowym rezultat 56.34 s. i wyprzedziła Mariannę Rydyńską z MUKS Piętnastki Bydgoszcz (56.61s.) oraz Martę Klimek z Unii Oświęcim (56.87s.). W ten sposób Julia sięgnęła po swój czwarty tytuł mistrzowski.

Podsumowując występy Julii Maik trener Dominik Grudziński stwierdził, że dla tych wspaniałych chwil warto było przez ostatnich kilka miesięcy poświęcić się ciężkiej pracy nad doskonaleniem stylu motylkowego. Szczególne podziękowania trener multimedalistki skierował do jednego z najlepszych specjalistów od przygotowania fizycznego dra Łukasza Trzaskomy (trenera między innymi węgierskich lekkoatletów i kajakarzy), który przyjął Julię pod swoje skrzydła i przygotował dla niej program treningowy na lądzie oraz dla trenera Pawła Wołkowa z UKS G-8 Bielany Warszawa za udzieloną pomoc w procesie treningowym.

Dzielnie walczyli również pozostali pływacy KKS Włókniarz 1925 Kalisz w rocznikowych mistrzostwach Polski.

Alicja Nogaj uplasowała się na czwartym miejscu w konkurencji 50 m stylem dowolnym podczas rozgrywanych w Oświęcimiu Mistrzostw Polski Juniorów 15-letnich. Podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego w finale ustanowiła rekord życiowy wynikiem 27.15 s. ale musiała uznać wyższość: Walerii Bubnowicz z Orki Grudziądz (26.60 s.), Zofii Sobczak z Jagiellonki Warszawa (26.67 s.) oraz Adrianny Lojewski z GIM 92 Ursynów Warszawa (27.06 s.). Do upragnionego medalu zabrakło zaledwie dziewięciu setnych sekundy. W kolejny swoim stracie na dystansie 100 m stylem dowolnym Alicja Nogaj zwyciężyła w finale B ustanawiając życiówkę 1:00.40 min. Wynik ten dałby wysokie 5 miejsce w finale A. Ostatecznie pływaczka KKS została sklasyfikowana na 9 miejscu w Polsce wśród juniorek 15-letnich.

W finałach B rocznikowych mistrzostw Polski pływali także:

- Stanisław Wiśniewski – 12 miejsce na 50 m delfinem i 17 pozycja na 50 m kraulem podczas Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich w pływaniu rozgrywanych w Warszawie.

- Łukasz Szymański 13 lokata na 200 m stylem grzbietowym i 16 miejsce na 50 m tym samym stylem podczas Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich.

- Nadia Krajewska – 13 pozycja na 100 m stylem klasycznym i 15 lokata na 200 m tym samym stylem podczas Mistrzostwa Polski Juniorów 14-letnich w Olsztynie

- Julia Kantecka 14 miejsce na 200 m stylem grzbietowym podczas Mistrzostw Polski Juniorów 17-18 Letnich w pływaniu rozgrywanych w Bydgoszczy.

- Gabriela Golanowska 17 pozycja na 400 m stylem dowolnym podczas Mistrzostw Polski Juniorów 14-letnich w Olsztynie.

- Jakub Kwiasowski 20 lokata ma 200 m delfinem podczas Mistrzostw Polski Juniorów 14-letnich.

- Daniel Wytwer 20 miejsce na 200 m delfinem podczas Mistrzostw Polski Juniorów 17-18 Letnich.

Przygotowanie zawodników KKS Włókniarz 1925 Kalisz do zawodów było możliwe dzięki:

- dotacji z Urzędu Miasta w Kaliszu na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży,

- środkom pozyskanym z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ