Polityka

Czterech radnych odchodzi z klubu Koalicji Obywatelskiej! Będzie nowy klub - Dialog dla Kalisza [wideo]

2021-03-22 12:00:00 red.

Radni Barbara Oliwiecka, Magdalena Walczak, Eskan Darwich i Piotr Mroziński opuścili szeregi klubu Koalicji Obywatelskiej. Założyli nowy klub w Radzie Miasta Kalisza - Dialog dla Kalisza. - Mieszkańcy najlepiej wiedzą czego im potrzeba i ten głos mieszkańców musi być lepiej słyszalny - mówi radna Barbara Oliwiecka.

fot. MW
fot. MW

Jako radni zdecydowaliśmy się założyć nowy klub w Radzie Miasta Kalisza - Dialog dla Kalisz. To nie była dla nas łatwa decyzja i każdy miał swoje powody, ale to co nas połączyło to wizja tego, co chcemy budować w Kaliszu. Mamy te same pobudki do budowania nowych rzeczy w Kaliszu - informuje radna Barbara Oliwiecka.

Jak zaznacza radna, to czego brakuje w tej kadencji w pracy w samorządzie to właśnie dialogu. 

- Brakuje dialogu, kontaktu. Prezydent zarzekał się, że będzie prezydentem wszystkich ugrupowań, wszystkich mieszkańców, a w praktyce tak nie wyszło. W praktyce polityka lokalna jest tworzona nie na komisjach merytorycznych, ale raczej w gabinecie prezydenta i w gronie wybranych radnych koalicyjnych. Jako opozycja też składamy wiele wniosków, postulatów. Mieszkańcy też próbują postulować wiele rzeczy i ten głos gdzieś ginie w tej przestrzeni - dodaje. - Mieszkańcy najlepiej wiedzą czego im potrzeba i ten głos mieszkańców musi być lepiej słyszalny. Chcemy wspierać te wszystkie oddolne inicjatywy obywateli, nie przywłaszczać ich ale doceniać i angażować. To jest właśnie szacunek i dialog. Dzisiaj przeczytaliśmy tak, że idzie wiosna, beton się kruszy i to pasuje do naszego klubu. Kruszymy beton w samorządzie, kruszymy beton w tworzeniu polityki i oddajemy głos mieszkańcom i chcemy tworzyć tą społeczną nogę w samorządzie bez której samorząd się nie ostoi.

To, co nas zawsze łączyło - to jest właśnie słowo dialog, ponieważ w naszych sercach jest słowo dialog i zawsze jesteśmy otwarci, żeby rozmawiać z ludźmi, żeby iść na kompromis i żeby działać w sprawach mieszkańców. Dialog  nas połączył i wychodzimy na przeciw społeczeństwa, tak jak robiliśmy to wcześniej - mówi radny Eskan Darwich.

Dlaczego powstał nowy klub i kiedy pojawił się pomysł jego utworzenia?

To był proces. Pomysł powstał też w odpowiedzi na kontakty z mieszkańcami. Nie wszyscy jednak odnajdowali się w tak mocno upolitycznionej Radzie. Wychodzimy się ze środowisk bardzo społecznych i chcemy tą nogę społeczną budować - komentuje Barbara Oliwiecka. - Nie zmieniamy absolutnie naszych wartości. Reprezentujemy te same idee, z którymi szliśmy do wyborów samorządowych. Zmienia się jedynie forma współpracy. Ja rozumiem, że ktoś może czuć rozczarowanie, rozgoryczenie, może nawet przykrość, natomiast nie nie chcemy tworzyć żadnych wrogich relacji. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ