Cyfryzacja dokumentów w Archiwum Państwowym w Kaliszu

2012-01-12 12:46:45 BIM

W ostatnim tygodniu 2011 r. zostały zakończone prace związane z utworzeniem w Archiwum Państwowym w Kaliszu pracowni digitalizacji. Całość projektu zamknęła się w kwocie 229 959 zł. Większość, bo aż 97% sumy pochodziło ze środków Programu Rządowego KULTURA+ przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Archiwum Państwowe w Kaliszu
Archiwum Państwowe w Kaliszu
Operatorem projektu był Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie. Ze swej strony kaliskie Archiwum przygotowało pomieszczenie na pracownię oraz zakupiło jeden z zestawów komputerowych. Część prac została sfinansowana przez miejscowych sponsorów (Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych S.A. w Kaliszu, Producenta mebli na zamówienie PPHU KAJA w Kaliszu oraz Spółkę doradztwa podatkowego ULMEX Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim).
Ostatecznie na potrzeby pracowni zakupiono skaner Zeutschel Omniscan 12000 wraz ze specjalną kołyską umożliwiającą skanowanie ciężkich ksiąg oprawnych, 4 zestawy komputerowe (m.in. do obróbki graficznej skanów i ich udostępniania w pracowni naukowej) oraz pamięć masową do przechowywania danych. Ponieważ część materiałów przeznaczonych do digitalizacji wymaga konserwacji zakupiono również wanno-stół umożliwiający m.in. dublaż obiektu, mechaniczne uzupełnianie ubytków czy odkwaszanie papieru.
- Utworzenie pracowni zapoczątkuje proces samodzielnej digitalizacji zasobu kaliskiego Archiwum. Cyfryzacji na początek będą podlegać przede wszystkie akta metrykalne i stanu cywilnego, jako najbardziej cenne i najczęściej udostępniane. Digitalizacja z jednej strony zmniejszy nadmierną eksploatację akt, a z drugiej umożliwi szerokie ich upowszechnienie, ponieważ wszystkie zeskanowane materiały zostaną udostępnione bezpłatnie w internecie - informuje Grażyna Schlender, dyrektorka AP w KAliszu.
W 2012 r. planowane jest zdigitalizowanie oraz upublicznienie części kaliskich akt metrykalnych (parafie rzymskokatolickie św. Józefa i św. Mikołaja oraz parafia ewangelicko-augsburska) oraz akt stanu cywilnego z Ostrowa Wielkopolskiego, Ostrzeszowa oraz Pleszewa. W dalszej kolejności będą digitalizowane akta metrykalne z Jarocina, Kępna, Krotoszyna oraz Wieruszowa.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować