Społeczne

Co to jest praca hybrydowa i jakie ma zalety?

2022-08-30 08:00:00 reklama@calisia.pl

Na rynku pracy bardzo modnym trendem jest obecnie praca w modelu hybrydowym. Model ten bardzo przypadł do gustu zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, poszukującym alternatywnych rozwiązań pomiędzy pracą zdalną i stacjonarną. Czym jest praca hybrydowa i jakie są jej najważniejsze zalety? Poznaj odpowiedzi.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Co to jest praca hybrydowa?

Kiedy w ogłoszeniu na Pracuj.pl lub innym portalu widzisz informację, że firma oferuje pracę hybrydową oznacza to, że część zadań możesz realizować w domu, inne zaś wymagają obecności w siedzibie przedsiębiorstwa. W zależności od przyjętej polityki firmy, model hybrydowy oznacza też często wymóg pracy stacjonarnej w określone dni tygodnia, ustalone w drodze negocjacji pomiędzy kandydatem a pracodawcą.

Największy wzrost zainteresowania pracą hybrydową nastąpił wraz z pandemią Covid 19 i okresem przymusowej kwarantanny pracowników. Model ten istniał jednak znacznie wcześniej i był wykorzystywany głównie przez firmy branży IT, graficzne, reklamowe i inżynieryjne, w których wiele projektów wymaga indywidualnej realizacji, z dala od biurowego zgiełku.

Jakie są najważniejsze zalety pracy hybrydowej?

Wiele osób ceni opcję, jaką jest praca hybrydowa, ze względu na kilka czynników. Pierwszy z nich to swoboda działania. Pracodawca zwykle rozlicza ludzi zadaniowo, co daje im duże pole do popisu i samodzielności. Osoby pracujące hybrydowo mogą na przykład wykonać pewne zadania szybciej i zyskać dodatkowy czas na wyjście z dzieckiem do kina lub na spacer. Koordynatorzy projektów zwracają wówczas uwagę na jakość i tempo wykonywania bieżących zadań, nie wymagają zaś stałej dyspozycyjności, jak ma to miejsce w biurze. Liczy się efektywność pracownika i to, czy wypełnia swoje obowiązki zgodnie z warunkami umowy.

Kolejnym atutem pracy hybrydowej jest też to, że stanowi ona jedną z najbardziej elastycznych form współpracy. Pracownicy mogą zaoszczędzić czas na dojazdy do siedziby firmy, nie muszą codziennie tkwić w korkach i wydawać pieniędzy na paliwo lub na bilety komunikacji miejskiej. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, iż załogi wielu firm, zajmujące się projektami kreatywnymi, w modelu hybrydowym pracują bardziej efektywnie i wykazują większą aktywność na spotkaniach zespołowych, organizowanych stacjonarnie.

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Te artykuły mogą cię zainteresować