Polityka

Co to jest cisza wyborcza? [Wideo]

2019-10-10 07:00:00 red za PKW

W piątek po północy zaczyna się cisza wyborcza, podczas której nie można prowadzić agitacji wyborczej. Dokładnie zjawisko ciszy wyborczej tłumaczy spot Państwowej Komisji Wyborczej.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do jego zakończenia. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Agitacja wyborcza to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również internetu. Zabroniona jest także agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, czyli m.in. eksponowanie symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. W czasie ciszy wyborczej nie możesz podawać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz to grozi ci grzywna od 500 tysięcy do nawet miliona złotych. Jesteś świadkiem łamania ciszy wyborczej? Zgłoś to policji.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ