Społeczne

Co dalej z kaliskim parkiem linowym?

2020-08-04 13:49:56 red

- Dlaczego park linowy jest zamknięty? - pyta w swojej interpelacji radna Barbara Oliwiecka. W odpowiedzi prezydenta Krystiana Kinastowskiego możemy przeczytać, że sytuacja związana jest z pandemią koronawirusa oraz wysokimi kosztami utrzymania obiektu.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Park linowy został uruchomiony 3 lipca 2017 roku. Inwestycja została zrealizowana w ramach Funduszu Obywatelskiego z 2015 roku. Zaprojektowanie i wykonanie obiektu przy ul. Sportowej zrealizowała firma Gatowalls za kwotę 440.000 zł brutto - W założeniach funkcjonowania parku było wykorzystanie go na zasadach komercyjnych przy zastosowaniu wyważonych cen wynajmu, które pokrywałyby koszty jego utrzymania oraz koszty osobowe obsługi – tłumaczy prezydent Krystian Kinastowski.

Jednak w tym roku atrakcja nie została otwarta - Wydaje się, że jest to jedyne miejsce rozrywki na świeżym powietrzu, które nie zostało uruchomione (odmrożone) po okresie pandemii – pisze w swojej interpelacji radna KO Barbara Oliwiecka - Pragnę zaznaczyć, że park linowy został wybrany w Budżecie Obywatelskim przez mieszkańców, co jednoznacznie świadczy o tym, że Kaliszanie potrzebują tego typu rozrywki. Szczególnie w okresie wakacji, szczególnie w roku, w którym część wyjazdów została odwołana z uwagi na zagrożenie spowodowane koronawirusem, miasto szczególnie powinno zadbać o atrakcje na świeżym powietrzu – dodaje.

Według radnej sytuacja jest na tyle niezrozumiała, że na stronie internetowej miasta, park linowy wciąż funkcjonuje jako atrakcja turystyczna dostępna w godzinach od 11:00-19:00 przez 7 dni w tygodniu, a na profilu facebookowym parku liniowego mamy jedynie lakoniczną wzmiankę „zamknięte na stałe”, co według niej wprowadza ludzi w błąd.

W odpowiedzi prezydenta czytamy między innymi, że OSRiR nie otrzymał (i nie otrzymuje) na funkcjonowanie parku żadnej dotacji celowej. Uruchomienie atrakcji w 2017 roku byłoby niemożliwe siłami Ośrodka dlatego zawarto umowę z firmą GRM Sp. z o.o. , która prowadziła obiekt do czerwca 2020 roku.

- W związku z pandemią podjęte zostały centralne decyzje o zamknięciu m.in. parków linowych. „Odmrożenie” ich działalności nastąpiło w miesiącu czerwcu br. Jeszcze przed tym faktem firma obsługująca Park wypowiedziała Ośrodkowi umowę, motywując to tym, że z rozeznania rynku wynika, iż zainteresowanie tego rodzaju usługami jest nikłe, a koszty związane z dezynfekcją ogromne, co w konsekwencji narazi firmę na znaczne straty finansowe. Informacje zdobyte przez OSRiR z innych ośrodków w kraju potwierdziły fakt zupełnego zamknięcia wielu parków linowych lub też znaczącego ograniczenia ich funkcjonowania (nawet parki zlokalizowane w centrach rekreacyjnorozrywkowych notują znikomą ilość klientów) – tłumaczy prezydent Kinastowski i dodaje - OSRiR już w czerwcu podjął próby ponownego uruchomienia Parku, ogłaszając przetarg na jego obsługę – żadnych zgłoszeń. Podjęto także bezpośrednie rozmowy z trzema podmiotami specjalizującymi się w tego rodzaju usługach – niestety, bez żadnych rezultatów. Ogłoszono więc (aktualny do dziś) otwarty konkurs na prowadzenie obiektu. Możemy mieć jedynie nadzieję, że szereg działań podjętych przez OSRiR w celu przywrócenia funkcjonowania Parku linowego odniesie zamierzony skutek.

Koszty uruchomienia i miesięcznego funkcjonowania Parku linowego według wyliczeń Urzędu Miasta - do obsługi i zapewnienia ciągłości działania Parku na dwóch zmianach niezbędne jest zapewnienie:

-minimum 4 osób (od poniedziałku do piątku),

-minimum 6 osób ( sobota , niedziela, święta ).

Koszt przeszkolenia 1 osoby wynosi 1.000,- zł. W przypadku ich zatrudnienia koszty osobowe, przy minimalnym wynagrodzeniu, wyniosłaby 16.000,-zł –18.000,-zł / miesiąc.

Z założenia Park funkcjonuje w okresie czerwiec- wrzesień ( opcjonalnie również w części miesiąca maja i października), więc koszty w sezonie wyniosłyby 80.000,- zł – 90.000,- zł.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ