Edukacja

CKE opublikowało informator w sprawie matur w 2023 roku. Przygotowano spore zmiany.

2021-03-30 13:00:00 red

Obowiązek zdania przedmiotu dodatkowego pisemnego na poziomie rozszerzonym, dwa arkusze na egzaminie pisemnym podstawowym z języka polskiego oraz dwa zadania na egzaminie ustnym z języka polskiego to tylko niektóre ze zmian opublikowanych w informatorze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, które nastąpią na maturach w Formule 2023.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

- Informatory o egzaminie maturalnym od roku szkolnego 2022/2023 stanowią jedyne wiarygodne źródło informacji o egzaminie maturalnym w Formule 2023 i zasadniczą pomoc w przygotowaniu do egzaminu. Zachęcamy uczniów oraz nauczycieli do wnikliwej analizy zawartych w nich informacji, zadań oraz przykładowych ocenionych rozwiązań – pisze dr Marcin Smolik dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła właśnie taki informator o egzaminie maturalnym w Formule 2023, który po raz pierwszy zostanie przeprowadzony:

1) w 2023 r. – dla absolwentów 4-letniego LO

2) w 2024 r. – dla absolwentów 5-letniego technikum.

 

Egzamin maturalny w Formule 2023 - nowe zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Według informatora przedmioty, z których trzeba obowiązkowo zdawać egzamin maturalny, będą takie same jak w latach 2010–2022 (2023 – w przypadku technikum), jednakże każdy absolwent będzie musiał również obowiązkowo zdać (tj. otrzymać co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania) egzamin z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym lub – w przypadku języka obcego nowożytnego – rozszerzonym albo dwujęzycznym.

A to nie koniec zmian. W informatorze czytamy, że absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych obowiązkowo przystępują do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.

Według informatora nowe uprawnienia nabywają osoby posiadające dokumenty potwierdzające umiejętności zawodowe na poziomie technika (dyplomy, świadectwa, certyfikaty). Osoby posiadające takie dokumenty nie muszą przystąpić i zdać egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej na poziomie rozszerzonym lub – w przypadku języka obcego nowożytnego – rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 będą mogli (od 2024 r.) przystąpić również absolwenci branżowej szkoły II stopnia.

Na nowej maturze na egzaminie ustnym z języka polskiego zdający będzie losował zestaw zadań egzaminacyjnych. Będą w nim dwa zadania:

- Zadanie 1. - zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej – zamieszczonej w podstawie programowej na poziomie podstawowym do realizacji w całości lub we fragmentach – i tworzenie wypowiedzi na jej temat z uwzględnieniem wybranego kontekstu

- Zadanie 2. - dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem; zdający omawia je na podstawie dołączonego do polecenia materiału w postaci tekstu literackiego lub nieliterackiego albo tekstu ikonicznego.

Jest to duża zmiana ponieważ dotychczas zdający miał jedno zadanie na egzaminie ustnym.

 

W części pisemnej języka polskiego maturzyści dostana nie tak jak dotychczas jeden, a dwa arkusze. Pierwszy będzie obejmował "język polski w użyciu" i "test historycznoliteracki”, natomiast drugi to arkusz gdzie „Zdający samodzielnie tworzy wypracowanie na wybrany przez siebie temat, nie krótsze niż 400 wyrazów.”. Tu nastąpiła również zmiana ponieważ dotychczas wypracowanie wynosiło minimum 250 znaków. Wypracowanie będzie musiało się także odnosić do dwóch utworów literackich (przynajmniej jednej lektury obowiązkowej) oraz dwóch kontekstów (np. kulturowego, historycznego, politycznego, społecznego).

Nowe zasady mają na celu sprawdzanie egzaminów przez dwie osoby, co ma likwidować zjawisko „naciągania wyniku maturzystom”.

 

Zmiany dotkną także czas trwania egzaminów:

- na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści będą mieli 240 minut

- arkusz z języka polskiego na poziomie rozszerzonym będzie składał się z dwóch części, tj. testu z zakresu historii i teorii literatury oraz wypracowania; na rozwiązanie zadań maturzyści będą mieli 210 minut

- egzaminy z matematyki na poziomie podstawowym i rozszerzonym mają trwać po 180 minut

 

Ponadto w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie podstawowym:

- zrezygnowano z zadań, za rozwiązanie których można było uzyskać 5 albo 6 punktów, na rzecz większej liczby zadań, za rozwiązanie których można uzyskać 1 albo 2 punkty

- zwiększona została liczba zadań otwartych w arkuszu

- wprowadzone zostaną nowe typy zadań, wykorzystywane już w egzaminie ósmoklasisty, np. zadania prawda – fałsz, zadania na dobieranie, zadania na uzupełnianie luki

- wprowadzone zostaną zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności matematyczne w kontekstach praktycznych

Natomiast w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki na poziomie rozszerzonym zdający będą rozwiązywali wyłącznie zadania otwarte – zrezygnowano ze stosowanych obecnie zadań wyboru wielokrotnego (ABCD) oraz zadania z kodowaną odpowiedzią.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ