Społeczne

Ciepło z ziemi ogrzeje wodę w nowej pływalni w Kaliszu!

2023-01-24 10:51:57 reklama@calisia.pl/FB Antczak

Budowana przez Grupę Antczak w Kaliszu nowoczesna pływalnia będzie ogrzewana ciepłem z ziemi. Obiekt, który wraz z basenem zajmie około 1,8 tys. m kw. Powierzchni, ma być funkcjonalny, ekologiczny i energooszczędny. Dlatego głównym źródłem ciepła i chłodu będzie układ pompy ciepła, która zapewni ogrzewanie wody basenowej, a w okresie letnim chłodzenie pomieszczeń. Budowa ma być ukończona w połowie 2023 roku. 

fot. FB Antczak
fot. FB Antczak
Obecnie prowadzone są prace budowlane a równolegle wykonywane odwierty do zainstalowania układu pompy ciepła. Umożliwi ona ogrzewanie wody w basenie ciepłem pochodzącym z ziemi, a w lecie ten sam system pozwoli pozyskiwać tzw. chłód pasywny wykorzystywany do schładzania powietrza wewnątrz budynku. Dodatkowo specjalna instalacja 3 kotłów i kogeneratora umożliwi wytworzenie energii elektrycznej i ciepła na potrzeby obiektu. 
 

- Zastosowana pompa ciepła pozwoli korzystać z zielonej energii a dodatkowo kogenerator, jako mała bardzo oszczędna elektrociepłownia, będzie wytwarzał energię elektryczną i cieplną. Takie rozwiązania bazujące na ekologicznych i energooszczędnych źródłach ciepła to idealna alternatywa dla standardowych systemów ogrzewania obiektów użyteczności publicznej. W realiach drożejącej energii elektrycznej, wytwarzanej głównie z węgla zanieczyszczającego środowisko, nasze rozwiązania dają wymierne oszczędności w kosztach i dodatkowo ograniczają ślad węglowy. Zastosowane technologie wspomagają się nawzajem.  Sama pompa nie wystarczyłaby do ogrzania przez cały rok wody w basenie, a w zimie dodatkowo także obiektu. Dlatego połączona systemowo z pompą instalacja kogeneracyjna wytwarza prąd oraz ciepło, wtedy kiedy potrzeba go więcej - mówi Michał Janiak z Grupy Antczak.

Wokół pływalni zostanie zorganizowana część spacerowo-rekreacyjna oraz parking. Obiekt ma spełniać standardy Światowej Federacji Pływackiej (FINA), co pozwoli na organizację profesjonalnych zawodów rangi ogólnopolskiej. Zainstalowana będzie trybuna, która pomieści 120 widzów, dzięki czemu będą mogli śledzić planowane imprezy sportowe. Specjalny podnośnik hydrauliczny ułatwi korzystanie z pływalni także osobom z niepełnosprawnościami. Jakość wody będzie sprawdzana przez specjalne systemy czujników, a automatyczny odkurzacz basenowy i system filtrów zapewni jej skuteczne oczyszczanie.
Grupa Antczak ma wieloletnie doświadczenie w realizacji budynków użyteczności publicznej o różnych przeznaczeniach. Wprowadza do nich nowoczesne rozwiązania architektoniczne, techniczne i funkcjonalne. Priorytetem jest dla inwestora stosowanie nowoczesnych rozwiązań wpływających na ekologiczność i energooszczędność użytkowania takich obiektów. Wszystkie prace budowlane i roboty wykończeniowe są wykonywane ściśle na podstawie projektu i planu danej inwestycji, przy zachowaniu restrykcyjnego nadzoru. To daje gwarancję nie tylko właściwego prowadzenia inwestycji i jej terminowego oddania, ale i pewność prawidłowego działania wprowadzanych do danego obiektu złożonych instalacji technicznych. Grupa Antczak, za zrealizowane w różnych segmentach budownictwa projekty otrzymuje międzynarodowe certyfikaty potwierdzające wysoką jakość wykonania. 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Te artykuły mogą cię zainteresować