Kultura

„Chopin w barwach jesieni” powróci we wrześniu

2020-07-13 07:30:00 Marta Bruś

Chociaż przez pandemię wiele wydarzeń kulturalnych musiało zostać odwołane, CKiS potwierdza, że 39. edycja festiwalu „Chopin w barwach jesieni” odbędzie się we wrześniu. Znamy też wstępny program.

fot. MB
fot. MB

- Co będzie w trzecim tygodniu września, tego nie wiemy. Wszystko jest uzależnione od kilku czynników. Po pierwsze, czy przyjadą do nas artyści. Czy za ich przyjazd zapłacą nam sponsorzy - tzn. ministerstwo, marszałek oraz samorządy terytorialne. Oraz jak mamy zaplanować publiczność w pałacu, który jest jaki jest. Zobaczymy jakie będą ograniczenia w dniu 18 września – mówi Cezary Nowakowski, prezes stowarzyszenia chopinowskiego.

Pierwszym koncertem w ramach festiwalu będzie Prolog w ostrowskiej synagodze, gdzie wystąpią uczniowie szkół muzycznych.  

Inauguracja festiwalu odbędzie się 17 września w Sali Ostrowskiego Centrum Kultury. Zagra filharmonia poznańska. Jako soliści wystąpią Valentina Igoshina oraz Zbigniew Raubo. Dyrygentem będzie Marek Pijarowski. Jeśli rosyjskiej pianistce nie uda się dotrzeć, wystąpi dubler.

18 września otwarta będzie część w Antoninie. Dzień rozpocznie się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Fryderyka Chopina. Później odbędzie się jedyny podczas festiwalu recital inauguracyjny. Zagra Radosław Sobczak. W programie oprócz Chopina jest też Beethoven i Szymanowski.

Sobota w tym roku będzie wyglądać inaczej niż zwykle. Niestety nie odbędzie się koncert nocny ze względu na bezpieczeństwo sanitarne. Przewidziane są maksymalnie dwa wydarzenia. O 17:00 odbędzie się recital młodego pianisty, który zakwalifikował się do odwołanego w tym roku konkursu Chopinowskiego. Drugim elementem programu miał być koncert wokalny, ale ponieważ pomiędzy solistką a publicznością musi być zachowane 6 metrów odległości, w tym roku nie uda się zorganizować występu.

W niedzielę 20 września będzie miał miejsce koncert kameralny, a później finał festiwalu. W finale przewidziany jest występ japońskiej artystki. W przypadku problemów z dojazdem, wystąpi dubler.

27 września festiwal zakończony zostanie Epilogiem w synagodze ostrowskiej. Wystąpienie będzie połączeniem finału konkursu poetyckiego „Hymn zachwytu” wraz z oprawą muzyczną. Zwyczajowo występował zwycięzca Turnieju Stypendystów, który w tym roku się nie odbył. Tym razem wystąpi więc inny artysta.  

Bilety będzie można kupować najprawdopodobniej od 15 sierpnia. Będzie ich znacznie mniej niż zwykle, ponieważ wielkość publiczności musi zostać ograniczona. Z tego powodu również ceny będą nieco wyższe. Członkowie publiczności będą musieli siedzieć w bezpiecznych odstępach. Nie odbędą się też bankiety z udziałem artystów.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ