Chopin i Paderewski w Antoninie

2010-07-13 08:48:07 Aga

Już 8 sierpnia br. rozpoczyna się cykl niedzielnych koncertów w Pałacyku Myśliwskim w Antoninie, podczas których królować będzie muzyka mistrza Chopina oraz wirtuoza Paderewskiego. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem.

8. LETNI FESTIWAL MUZYCZNY CHOPIN-PADEREWSKI
08 sierpnia PAWEŁ KOWALSKI - fortepian F. Chopin, I. J. Paderewski
15 sierpnia KRZYSZTOF JAKOWICZ - skrzypce, „Skrzypce z polską duszą” ROBERT MORAWSKI - fortepian - F. Chopin, I. J. Paderewski, K. Lipiński, K. Szymanowski
22 sierpnia LIDIA GRYCHTOŁÓWNA - fortepian, JANUSZ EKIERT - spotkanie z autorem książki „Chopin biografia ilustrowana” F. Chopin
29 sierpnia PIOTR PŁAWNER - skrzypce IZABELA PŁAWNER - wiolonczela PIOTR SŁAJCZYK - fortepian - F. Chopin, I. J. Paderewski, KRYSTYNA PIETRANEK-KULIS - komentarz
Bilety w cenie 30 zł parter (I sektor ), 25 zł parter (II sektor), 20 zł - I galeria, 15 zł - II galeria, w kasie pałacu Myśliwskiego w Antoninie, tel. 062 734-83-00 i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, tel. 062 765-25-51
Autokary dla publiczności;
w Kaliszu, Plac Bogusławskiego o godz. 17.30
w Ostrowie Wielkopolskim, ul. Wolności 20 o godz. 18.00
PAWEŁ KOWALSKI
Paweł Kowalski jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Był pierwszym po Krystianie Zimermanie wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego, który zagrał pod dyrekcją Kompozytora w kwietniu 89 w Warszawie. Witold Lutosławski napisał wtedy:
"... w P. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem..."
Paweł Kowalski studiował w Hochschule für Musik "Rheinland" w Kolonii, w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz w The Vancouver Academy of Music (stypendium Witolda Lutosławskiego). Pianista występował w większości krajów europejskich, USA, Kanadzie i Ameryce Płd., m.in. w paryskiej Salle Pleyel, w Konzerthaus w Berlinie, w Konserwatorium w Brukseli, w RadioKulturhaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Estonia Concert Hall w Tallinie jak również na festiwalach: BBC w Londynie, Europalia, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Concentus Moravie, na festiwalach Chopinowskich w Polsce i za granicą, na Warszawskiej Jesieni, Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu "Kwartet Śląski i Jego Goście" i wielu innych. Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Yehudi Menuhina, z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Oslo, jak również z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Europie, dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii, nagrał płyty kompaktowe z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa i Zarębskiego.
W 2004 roku był solistą w Koncercie fortepianowym Wojciecha Kilara z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w ramach projektu Pociąg do Muzyki Kilara. Na partyturze utworu kompozytor wpisał: "Panu Pawłowi Kowalskiemu z wdzięcznością za piękne i tak bardzo "moje" wykonanie tego koncertu.".
Z okazji poszerzenia Unii Europejskiej, Paweł Kowalski uznany został przez francuski tygodnik Courrier International za jedną z czterech najciekawszych osobowości z Polski.
W ostatnich latach artysta koncertował ponownie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z Polską Orkiestrą Radiową, był członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Hummla w Bratysławie, występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Tonhalle w Zurychu, Narodowej Sali Koncertowej im. Bartoka w Budapeszcie, w Sali "Vratislav Lisinski" w Zagrzebiu, w Salon Dorado w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago. Z okazji Roku Chopinowskiego Paweł Kowalski wystąpił z recitalami oraz z koncertami z orkiestrami w polskich filharmoniach oraz m.in. w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, w Konserwatorium w Palma de Mallorca – Inauguracja Roku Chopinowskiego na Balearach, w Wiedniu, Kuwejcie, w Filharmonii im. George Enescu w Bukareszcie, na Festiwalu Wiosennym w Budapeszcie, z Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Filharmonii Narodowej w Warszawie i na festiwalu Swiss Classic Night w Winterthur oraz z Orkiestrą Wratislavia w Tonhalle w Zurychu
KRZYSZTOF JAKOWICZ
Wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu Wielki Kompozytor powierzył polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch 11 - partia w wersji orkiestry, Subito - ostatnie dzieło Mistrza). Zapraszany przez Lutosławskiego, pod batutą autora wykonywał jego dzieła w ważnych centrach muzycznych świata.
Krzysztof Jakowicz ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich mistrzów jak T. Wroński, J. Gingold, E. Umińska, J. Starker, H. Szeryng. Jest laureatem I nagrody Konkursu im. E. Ysay'a w Warszawie (1959 r.) oraz 111 nagrody w Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego (1962 r.) oraz nagrody specjalnej ufundowanej przez H. Szerynga.
Artysta jest wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie takich jak np. Warszawska Jesień, Edynburg Festiwal, Berliner Fesispiele, Festiwal w Starym Krakowie, London City Festiwal, Festiwal w Bregenz, Schleswig - Holstein Music Festiwal i wiele innych. Występuje ze sławnymi orkiestrami takimi jak English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, Wiener Symphoniker, BBC Sootish, Orchestre National de France, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia w Oslo, Orquesta Nacional de Espania, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra „Amadeus” i wiele innych.
Współpracuje ze wszystkimi wybitnymi dyrygentami polskimi, a także z artystami tej miary co R. Chailly, P. Steinberg, L. Hager, M. Tabachnik.
Przez lata był pierwszym skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego.
Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń - nagrody SPAM „Orfeusz” (1986 r.) za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora na „Warszawskiej Jesieni” oraz nagrody krytyków francuskich „Diaposon d’or” (1989 r.) za „Łańcuch II” W. Lutosławskiego. Nagranie „Partity” W. Lutosławskiego zostało uhonorowane "Fryderykiem 96'.
Artysta jest także laureatem nagród Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Spraw Zagranicznych za upowszechnianie Kultury Polskiej za granicą, a także nagrody Związku Kompozytorów Polskich za wielokrotne wykonania muzyki współczesnej (w wielu przypadkach jemu dedykowanych). W roku 2002 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz visiting profesor w Soai Uniwersity w Osace (Japonia).
W ciągu swojej kariery dokonał wielu nagrań dla firm polskich i zagranicznych takich jak EMI, Angel, Le Chant du Monde i Riikorisert, Polskie Nagrania, DUX i inne. W ostatnich latach ukazały się płyty z Koncertem J. Brahmsa, Sonaty Faure i C. Francka, Miniatury Polskie, utwory Kreislera i Gershwrina, a ostatnio III Koncert G. Bacewicz.
Na najnowszej płycie CD Krzysztof Jakowicz prezentuje 15 różnych polskich skrzypiec (od GROBLICZA do instrumentów współczesnych) grając 15 kompozycji polskich kompozytorów).
Krzysztof Jakowicz zapraszany jest często do uczestnictwa w pracach jury krajowych i zagranicznych konkursów - takich jak np.: Konkurs im. Paganiniego w Genui, Konkurs im. prof. T. Wrońskiego, Konkurs Wieniawskiego w Poznaniu, Konkurs im. C. Nielsena w Odense (Dania), czy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Lodzi.
ROBERT MORAWSKI
Czołowy polski pianista kameralista. Uczeń słynnego Jerzego Marchwińskiego. W 1999 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie u prof. Bronisławy Kawalla (fortepian). Kształcił się pod kierunkiem wielu artystycznych znakomitości: Leszek Brodowski, Irwin Gage, Tomasz Herbut, Lee Kum Sing, Naum Sztarkman, Joanna Świtlik, Edward Wolanin.
Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej mając siedem lat. Koncertuje w kraju i za granicą, między innymi w Niemczech, Austrii, Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii i Francji oraz w Kanadzie. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych Schleswig Holstein Musik Festival, Warszawska Jesień, Laboratorium Muzyki Współczesnej, Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.
Laureat wielu prestiżowych nagród. W 1993 r. zajął pierwsze miejsce na Warszawskich Przesłuchaniach Kameralnych (trio fortepianowe). W roku 1993 i 1994 był laureatem Chopinowskiego Funduszu Stypendialnego. W 1996 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego pianisty na VIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 1999 r. zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego. W 2001 r. otrzymał nagrodę dla najlepszego pianisty na V Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. W 2003 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego oraz nagrodę dla najlepszego pianisty na Konkursie Pieśni im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy i na VI Międzynarodowym Konkursie im. St. Moniuszki w 2007 roku, nagroda dla najlepszego pianisty na II Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu w 2008 roku, w 2009 roku otrzymał nagrodę Rektora UMFC za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne.
Posiada repertuar wykonawczy obejmujący dzieła od baroku do muzyki ostatnich dziesięcioleci. Dokonał prawykonania wielu utworów współczesnych kompozytorów polskich: W.Lutosławski, W. Rudziński, A.Kościów, Ł.Szablewska, A.Nawrocka, P.Zych, Anna Jastrzębska.
Występuje z najwybitniejszymi polskimi artystami: Aleksandra Kurzak, Małgorzata Walewska, Agnieszka Wolska, Vadim Brodski, Romuald Gołębiowski, Krzysztof Jakowicz, Tomasz Strahl, Sławomir Tomasik, Janusz Wawrowski, Kwartetem Camerata, Cameratą Vistula. Jest pianistą Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.
Od kilku lat prowadzi działalność pedagogiczną, od 2004 roku jest asystentem w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Mai Nosowskiej.
Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i dla Telewizji Węgierskiej oraz płyt dla firm Acte Prealable, Dux, WW open sources, CD Accord.
LIDIA GRYCHTOŁÓWNA
Urodzona w Rybniku na Śląsku, pierwszy raz usiadła do fortepianu, gdy miała trzy lata, a dwa lata później wystąpiła z pierwszym publicznym koncertem. Ukończyła z najwyższym odznaczeniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Później studiowała u Zbigniewa Drzewieckiego w Krakowie i Warszawie, a także u Artura Benedettiego Michelangelego w Arezzo i Bolzano. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych: Konkursu im.Fr. Chopina w Warszawie (1955), Konkursu im.R. Schumanna w Berlinie (1956), Konkursu im.F.Busoniego w Bolzano (1958), Konkursu w Rio de Janeiro (1959). Otrzymała Złoty Medal Miasta Mediolanu, wysokie odznaczenie państwowe Orla Tlatelolco w Meksyku, Nagrodę Ministra Kultury w Polsce i inne.
W Anglii i Belgii była pierwszą wykonawczynią Koncertu na lewą rękę Prokofiewa. W Filharmonii Narodowej w Warszawie pierwsza wystąpiła z kompletem 5 Koncertów fortepianowych Beethovena, które grafa między innymi także w Finlandii. W Niemczech nagrała dla Philipsa młodzieńczy Koncert fortepianowy Beethovena z 1784 roku. W Genewie wystąpiła z koncertem w Pałacu Narodów z okazji dnia ONZ. W 1960 r. w 150-lecie urodzin:. Chopina Radio BBC zorganizowało i transmitowało cykl 4 połączonych koncertów następujących bezpośrednio po sobie: w Warszawie wystąpiła Lidia Grychtołówna, w Wiedniu - Friedrich Gulda, w Paryżu - pianista francuski, w Londynie - pianista brytyjski ("Szlakiem Chopina"). Koncertowała wiele razy w prawie wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej, w USA, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach, Japonii. Znany paryski magazyn płytowy "Diapazon" (nr 152, w 1970 r.) tak ocenił 4 Impromptus i 4 Scherza Chopina, nagrane przez nią dla Polskich Nagrań i Deutsche Grammophon:
"Płyty pasjonujące, wzorowe. Lidia Grychtołówna budzi podziw swoją witalnością, swoją osobowością a la Martha Argerich. Potrafi wygrać wszystkie odcienie, wszystkie kolory brzmienia i nie wiadomo co bardziej podziwiać, jej nerw pianistyczny, jej staccato a la Horowi.tz, jej czuły liryzm, czy cudowne frazowanie. Technika bez skazy chwyta różnice między dwiema nutami sąsiadującymi z triolą w temacie Ii Scherza Chopina, tam, gdzie większość pianistów gra pięć równorzędnych dźwięków.”
W latach 1986-2007 Lidia Grychtołówna była profesorem Uniwersytetu im. J Gutenberga w Moguncji (Mainz). Od 1980 zasiada w jury wszystkich Międzynarodowych Konkursów im. F. Chopina w Warszawie.
JANUSZ EKIERT
Urodził się w Przemyślu, kształcił w grze na fortepianie w krakowskiej Wyższej Szkole Muzycznej, a jako muzykolog na Uniwersytecie Jagiellońskim i uzyskał dyplom magistra muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Wieloletni współpracownik dziennika EXPRESS WIECZORNY i Polskiego Radia, autor tysięcy felietonów, reportaży, recenzji, esejów. Autor i prezenter audycji radiowych i cyklicznych programów telewizyjnych m.i. "Sentymentalne ślady", "Historia wielkiego konkursu", "Penetracje", "Muzyka po południu", "Piękne glosy", główny ekspert telewizyjnej "Wielkiej Gry".
Był korespondentem czołowych gazet Amsterdamu, Wiednia, Helsinek, Zagrzebia, brał udział w programach telewizji amerykańskiej PBC. Zasiadał w jury międzynarodowych konkursów muzycznych, radiowych, telewizyjnych (Prix Italia w Cagliari). Występował z odczytami na uniwersytetach w Finlandii, na kongresach we Florencji, Rzymie, Barcelonie. Na zaproszenie Departamentu Stanu w Waszyngtonie odwiedza centra muzyczne od N. Jorku po Chicago, Filadelfię, Baltimore, Los Angeles, San Francisco. Był wielokrotnie gościem INTER NATIONES na festiwalach wagnerowskich w Bayreuth, przez 20 lat gościem Festiwalu Holenderskiego, wielokrotnie akredytowany na festiwalach m.in.:. w Salzburgu, Lucernie, Florencji, Savonlinna, Dubrowniku, Zagrzebiu.
Krakowskie Wydawnictwo Literackie opublikowano jego książkę "Pejzaże z fetyszem". Jest też autorem książek "Bilet do raju", "Lustro epoki", encyklopedii "Bliżej muzyki", nagradzanej na konkursach wydawców w Bydgoszczy i Poznaniu ("Książka Zimy 94"). Wydawnictwo MUZA wznowiło "Bliżej muzyki" i opublikowało jego kolejne książki: "Pochowam tu sekret", "Chopin - biografia ilustrowana", "Chopin wiecznie poszukiwany" (o konkursach chopinowskich). Krytycy oceniający jego książki podkreślają m.i. walory literackie, sugestywną narrację, intrygujące obserwacje.
W 2008 r. otrzymał medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego GLORIA ARTIST.
źródło:CKiS

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ