Zdrowie
Centrum Medyk w Kaliszu i Koninie z największą liczbą profilaktycznych kolonoskopii w regionie. Dla kogo badania w kierunku raka jelita grubego?
W 2024 roku w Wielkopolsce wykonano ponad 4600 profilaktycznych kolonoskopii, w niemal co drugiej konieczna była biopsja lub usunięcie polipów. W województwie wielkopolskim program badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego realizuje 20 podmiotów. Program jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i obejmuje osoby bez objawów choroby w wieku od 50 do 65 lat, a także młodsze (od 40. roku życia), jeśli w ich najbliższej rodzinie zdiagnozowano ten nowotwór.

W 2024 roku wielkopolskie placówki sprawozdały ponad 4600 przeprowadzonych profilaktycznych badań kolonoskopii. W prawie 420 przypadkach konieczna była biopsja, a w aż 1800 poliektomia, czyli usunięcie polipów wraz z badaniem histopatologicznym. Najwięcej pacjentów na profilaktyczną kolonoskopię przyjęło Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Medyk, które w swoich dwóch lokalizacjach w Kaliszu i Koninie przebadało prawie 1100 osób. Prawie 800 badań przeprowadził Szpital w Kościanie, a na trzecim miejscu pod względem liczby badań znalazł się EMC Instytut Medyczny (dawny Certus), który sprawozdał 560 wykonanych kolonoskopii w ramach programu profilaktycznego. Szpital w Puszczykowie z niespełna 500 badaniami znalazł się na czwartym miejscu.
Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie choroby.
Badaniem, które to umożliwia jest kolonoskopia. Trwa ona od 15 do 40 minut i w zależności od wskazań medycznych może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Podczas kolonoskopii lekarz ogląda przede wszystkim jelito grube, a jeśli zachodzi taka potrzeba, może od razu usunąć wykryte drobne zmiany, zazwyczaj polipy.
Z profilaktycznych badań kolonoskopowych można korzystać od 10 listopada 2022 roku w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego, który jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Program przeznaczony jest dla pacjentów, którzy nie mają objawów sugerujących nowotwór jelita grubego w wieku od 50. do 65. roku życia lub młodszych (od 40. roku życia), jeśli w ich najbliższej rodzinie były przypadki zachorowania na raka jelita grubego. W Wielkopolsce badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego są wykonywane w 20 placówkach.
Jeśli pacjent uskarża się na dolegliwości związane z przewodem pokarmowym, może skorzystać z diagnostycznych badań endoskopowych. O ile badania w ramach programu profilaktycznego wykonywane są bez skierowania, o tyle na badania diagnostyczne potrzebne będzie zlecenie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Ze skierowaniem na badania gastroskopii można zgłosić się do jednego z 50 miejsc w Wielkopolsce, które udzielają tego rodzaju świadczeń. Z badań kolonoskopii w ramach diagnostyki można skorzystać w 53 miejscach.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)


Wdzięczny Zespół Calisia.pl