Były budynek banku przy pl. Bogusławskiego [Dużo zdjęć]

2019-10-11 16:30:00 red

Zabytkowy budynek Banku Narodowego przy pl. Bogusławskiego, stał się własnością PWSZ. Uczelnia zorganizowała w piątek drzwi otwarte i oprowadzanie po budynku, który w przyszłości stanie się rektoratem. 

fot. MW
fot. MW

Budynek, którego właścicielem był Bank Gospodarstwa Krajowego, znajdujący się w Kaliszu na Placu Wojciecha Bogusławskiego 2, to zabytkowy obiekt. Jak podają kaliscy historycy w 1894 roku wybudowano tutaj siedzibę Towarzystwa Cyklistów. Kolejnym właścicielem obiektu był Rosyjski Bank Państwa, a po odzyskaniu niepodległości mieściła się w nim siedziba Banku Polskiego. Obiekt przetrwał do naszych czasów praktycznie w niezmienionym stanie. Do 2003 roku mieścił się tam oddział Narodowego Banku Polskiego, który następnie został przekazany Bankowi Gospodarstwa Krajowego, a obecnie obiekt nie jest użytkowany i wymaga generalnego remontu.

Władze Miasta Kalisza prowadziły z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego rozmowy na temat kupna obiektu, ale z różnych względów do transakcji nie doszło. Jednym z powodów był brak koncepcji zagospodarowania budynku.

Dlatego rektor Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu prof. Andrzej Wojtyła zwrócił się z prośbą do prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńskiej – Muzyczki o przekazanie obiektu.

Dziś zabytkowy budynek Banku Narodowego przy pl. Bogusławskiego, stał się własnością PWSZ.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ