Społeczne

Budynek po Książnicy przy Nowym Świecie przeszedł rewolucję! Jest nowocześnie [zdjęcia]

2022-01-13 15:30:00 BK

Po wielu latach budynek przy ulicy Nowy Świat 13, w którym działała kiedyś Książnica Pedagogiczna, zyskał nowe życie. Został wyremontowany i zmodernizowany. Stał się siedzibą Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu. Niebawem zadomowią się tam również inne jednostki Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Przebudowa oraz rozbudowa budynku Publicznej Biblioteki Pedagogicznej Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego o szyb windy osobowej wraz z rozbiórką budynku gospodarczego, w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 13, to zadanie, które udało się zrealizować w 2021 roku.

- Cieszę się, że inwestycja zakończyła się w terminie mimo całej sytuacji związanej z trudnościami budowlanymi, dotyczącymi materiałów budowalnych. Udało się to dzięki zaangażowaniu zespołu i pracy Departamentu Edukacji. Dziś możemy uczestniczyć w otwarciu obiektu, który kiedyś pełnił rolę dawnej Biblioteki. Dzisiaj Biblioteka Książnica Pedagogiczna jest w pięknym nowoczesnym miejscu w Kaliszu - mówiła Paulina Stochniałek Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Idąc za ciosem Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu dostaje swoją nową siedzibę.

Obiekt stał się siedzibą Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

- Jest to dla nas nowy początek. Jesteśmy 5 lat na rynku kaliskim. Niedługo będziemy obchodzić jubileusz. Jednak rozpoczęcie w nowej siedzibie z początkiem nowego roku to nowe tchnienie, nowego ducha, w cały zespół - mówiła Magdalena Sekura-Nowicka dyrektor CWRKDiZ. - Jestem przekonana, że miejsce to będzie dobrze się wpisywało nie tylko w projekt rewitalizacji miasta, ale również spowoduje, że będzie na nowo tętniło życiem, będzie się wiele działo. Warunki, jakie tu stworzyliśmy temu sprzyjają. Działa gabinet doradców zawodowych. Udało nam się wygospodarować miejsce na dużą salę szkoleniową.

Roboty budowlane obejmowały m.in.: roboty rozbiórkowe, w tym rozbiórkę budynku gospodarczego, wymianę okien i drzwi, wykonanie nowej instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, hydrantowej oraz wentylacji mechanicznej; budowę szybu windowego, montaż windy, prace wykończeniowe, wykonanie nowej elewacji, oraz zagospodarowanie terenu (ułożono kostkę brukową, wydzielono 6 miejsc parkingowych oraz posadzono drzewa i krzewy). Poniesiono koszty: dostawy i montażu: rolet, mebli biurowych i kuchennych; dostawy i montażu urządzeń oraz uruchomienia serwerowni, nadzoru nad realizacją inwestycji oraz transportu. Dokonano zakupu sprzętu audiowizualnego oraz drobnego wyposażenia pomieszczeń toalet oraz pomieszczeń biurowych.

- W tej chwili trwa urządzanie na pierwszym piętrze samorządowych placówek. Znajdzie się tam Centrum Integracji Cudzoziemców oraz kaliski oddział Ośrodka Adopcyjnego - mówiła Paulina Stochniałek. - Chcemy dać samorządowym instytucjom nowe miejsce, nową przestrzeń. Chcemy być bardziej widoczni i rozpoznawalni jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego. 

- Cieszę się, że budynek na Nowym Świecie został wyremontowany dla CWRKDiZ, ponieważ jest to miejsce i budynek, który pokochałam, kiedy pierwszy raz do niego weszłam 6 lat temu, kiedy jeszcze były tutaj magazyny Książnicy Pedagogicznej. Ten budynek ma duszę - mówiła Dorota Kinal Dyrektor Departamentu  Edukacji i Nauki. - Ten budynek ma w sobie coś wyjątkowego i będą się w nim odbywały wyjątkowe działania, a także będą pracowali wyjątkowi ludzie. To budynek, który epatuje historią, taką na której należy budować przyszłość.  

Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł. Modernizację zrealizowała Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Książnica Pedagogiczna im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu.

- Historia Książnicy Pedagogicznej na Nowym Świecie dobiegła końca, ale koniec historii to jednocześnie początek przy ulicy Południowej w przepięknym budynku. Cieszę się, że to miejsce dostanie nową duszę, nowa jednostka będzie działała - mówiła Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

Prace budowlane prowadzono w 2021 roku. Powierzchnia użytkowa budynku przed realizacją inwestycji to 585,24 m². Powierzchnia użytkowa budynku po przebudowie i rozbudowie 661,97 m².

- Jednostka ta się rozwija, ma coraz więcej zadań. Coraz lepiej, sprawniej, elastycznie współpracuje nam się z tym światem gospodarczym, przedsiębiorców, pracodawców, ale również ze szkołami technicznymi, branżowymi, z rzemieślnikami, którzy widzą w nas partnera. Budynek na pewno wykorzystany będzie do tych celów, będzie tętnił życiem. Będzie w pełni wykorzystany i zagospodarowany - mówiła Dorota Kinal.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ