Społeczne

Brakuje każdej grupy krwi!

2020-08-02 15:00:00 Marta Bruś

Pandemia Covid-19 spowodowała, że poziom zapasów krwi jest bardzo niski. Brakuje każdej grupy.

RCKiK Kalisz
RCKiK Kalisz

Dlaczego krwi jest tak mało?

Poziom zapasów krwi jest bardzo niski w całej Polsce. Chociaż sezon wakacyjny zawsze był okresem zwiększonego zapotrzebowania, tym razem sytuacja jest wyjątkowo zła. A wszystko spowodowane jest pandemią Covid-19. Po pierwsze, krew oddaje zdecydowanie mniej dawców. Akcje poboru krwi w szkołach zostały odwołane, przez co w tym roku nie było możliwości przygotowania zapasów na sezon wakacyjny. Po drugie, wzrasta zapotrzebowanie na krew.

- Na początku pandemii, owszem, było mniej krwiodawców, ale nie było również zabiegów. Natomiast, w tej chwili zabiegi zostały odblokowane, czyli jest zwiększone zapotrzebowanie na koncentrat krwinek czerwonych - informuje Małgorzata Tarnawska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu - Pobór krwi musi się zwiększyć, ponieważ w tej chwili stany magazynowe w Polsce są dramatycznie niskie - dodaje.

Bezpieczeństwo podczas epidemii

Nie musimy się obawiać o nasze zdrowie, ponieważ na terenie centrum krwiodawstwa wprowadzone są specjalne środki ostrożności w związku z pandemią. Przed wejściem do budynku, potencjalnemu dawcy przeprowadza się wywiad i mierzy temperaturę. Po przejściu preselekcji i zdezynfekowaniu rąk można wejść na teren budynku, gdzie każdy dawca dostaje maseczkę, ochraniacze na buty i jednorazowy fartuch ochronny. Oprócz tego, w budynku rozstawione są bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk. Planowana jest też instalacja lamp UVC oczyszczających powietrze z wirusów i bakterii.

- Kładziemy w tej chwili całkowity nacisk na bezpieczeństwo pracowników i osób, które nas odwiedzają. To jest dla nas priorytet - mówi Małgorzata Tarnawska.

Gdzie i jak oddać krew

Krew możemy oddać w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz w oddziałach terenowych w Ostrowie, Koninie, Ostrzeszowie i Krotoszynie. Organizowane są również akcje wyjazdowe. Lokalizacje i terminy pobrań w akcjach wyjazdowych można sprawdzić TUTAJ.

Aby oddać krew nie musimy się nigdzie rejestrować. Wystarczy przyjść do punktu pobrań, a na miejscu zostaniemy poinstruowani o dokładnej procedurze. Pracownicy skierują nas w odpowiednie miejsca i pomogą wypełnić formalności. Na całą procedurę pobrania powinniśmy zarezerwować sobie około godziny. Należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem oraz numer PESEL. Przed pobraniem powinniśmy zjeść lekki, beztłuszczowy posiłek.

 

Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu znajduje się przy ulicy Kaszubskiej 9. Otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.00. Nie trzeba się wcześniej umawiać, ale jeśli chcemy zapisać się na konkretną godzinę możemy zadzwonić pod numer: 62 76 79 416 lub 417

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ