Biznes

Brakuje fachowców i chętnych do nauki w zawodzie - "Skutki mogą być przerażające"

2022-06-27 17:00:00 BK

27 czerwca w siedzibie Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w odbyło się otwarte spotkanie parlamentarzystów z przedsiębiorcami. Podczas dyskusji wybrzmiały istotne problemy i tematy dotyczące kształcenia zawodowego, braku chętnych do nauki rzemiosła, braku fachowców a także niewłaściwego prowadzenia swojej ścieżki edukacyjnej przez młodych ludzi.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W spotkaniu udział wzięli m.in. senator Janusz Pęcherz, poseł Mariusz Witczak, Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia i Zawodowego w Kaliszu, Prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej Szymon Rubik, Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Kaliszu dr inż. Tadeusz Moczyński, Członek Zarządu Maciej Całka, Stanisław Żychliński – Starszy Cechu, radna Powiatu Kaliskiego Alicja Łuczak, Członek Zarządu Cechu Krzysztof Nowacki oraz Jarosław Łuczak.

- Punktem wyjścia spotkania był list otwarty do posłanek i posłów, który wystosowali członkowie naszego Cechu, w którym poruszono trzy najważniejsze problemy występujące w naszej działalności - mówił gospodarz spotkania Maciej Całka, członek Zarządu Cechu Rzemiosł i Izby Rzemieślniczej.

- Rzemieślnicy to przedsiębiorcy i to bardzo szczególni, ponieważ ich praca poparta jest ogromnym doświadczeniem, profesjonalizmem i tradycją. Rzemieślnicy to tradycja, która stanowi o jakości funkcjonowania rozmaitych branż życia gospodarczego. Chętnie chcemy współpracować - mówił poseł Mariusz Witczak. - Bardzo ważną kwestią jest kształcenie następców i wychowywanie pracowników młodocianych. Najprostszym problemem poruszanym była kwestia opieki nad tym młodocianym, kosztów z tego tytułu ponoszonych przez rzemieślnika, czasu poświęconego i na końcu dylematu czy młodociany przystąpi do egzaminu i czy koszty będą zwrócone. 

- Do tej pory reprezentacja rzemieślników w parlamencie nie wywiązuje się ze swojej roli. My tego nie widzimy. Rzemiosło ponadto jest bytem apolitycznym. Samochód, który do mnie przyjeżdża nie ma orientacji politycznej. Jeżeli jest zepsuty to wykonuję swoją pracę najlepiej jak potrafię, po to żeby gospodarka się rozwijała, żebyśmy mieli nowych czeladników, fachowców i mogli realizować swoje pasje, żyć zgodnie ze swoimi zainteresowania i żyć godnie - mówił Maciej Całka, właściciel Bosh Car Serwis Całka i członek Zarządu Cechu Rzemiosł i Izby Rzemieślniczej. - Naszym celem jest zbudowanie jak najszerszego zespołu w tej dziedzinie. Nie będziemy ustawać w tych dążeniach. To jest w interesie nas wszystkich. Mamy coraz mniej chętnych do nauki w kształceniu zawodowym jak i rzemieślników, którzy w ogóle chcą się tego tematu podejmować. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, to nie będziemy mieli mistrzów, którzy będą chcieli swoje doświadczenie przekazywać. Dojdzie do ogromnej dziury demograficznej, na którą nie wiadomo jak zareaguje gospodarka.

- Fachowców brakuje nam dramatycznie w tej chwili a będzie jeszcze gorzej. Wszyscy mówią, że brakuje pielęgniarek, bo mają swoje związki zawodowe. Rzemieślnicy nie mają swoich związków zawodowych. O nas się nie mówi a problem narasta. Zderzymy się z tym problemem a skutki mogą być przerażające - mówił Jarosław Łuczak, właściciel cukierni Gucio. - Rzemieślnicy, fachowcy, tworzą miejsca pracy i płacą podatki. Jeżeli braknie tych fachowców, którzy wymyślą produkty, które sprzedają w Unii Europejskiej i na naszym polskim, trudnym już rynku, to nie będziemy mieli z kim konkurować. Zostaną Biedronki, Dino, Kauflandy i inne tego typu podmioty, korporacje.

Jak stwierdził Jarosław Łuczak, nasz kraj produkuje bezrobotnych.

- 50 procent dzieciaków w liceum wyjdzie za 4 lata na rynek pracy bez kompetencji.

Tutaj duża rola i sporo pracy przed doradcami zawodowymi.

- Jakość doradztwa zawodowego pozostawia wiele do życzenia. Musimy ogrom pracy jeszcze wykonać. 5 lat działalności CWRKDiZ, to kropla w morzu potrzeb. Ważne jest podnoszenie kompetencji i kwalifikacji doradców, którzy stali się z dnia na dzień z nauczyciela pedagog wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi. Młodzi ludzie wychodzą ze szkoły i nie mają nadal pomysłu na siebie, nie potrafią podjąć słusznej decyzji. Duża rola nasza w tym, żeby przygotować też rodziców i nauczycieli - mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia i Zawodowego w Kaliszu.

- Centra Kształcenia Zawodowego spełniają jakąś rolę w systemie szkolnictwa i nie byłoby takiego problemu, gdyby chętnych na kształcenie zawodowe było dużo. Natomiast mamy obecnie taką patologię, że wszyscy muszą iść do liceum. Nie wszyscy muszą iść do liceum i jest to dla nich życiowa porażka, kiedy muszą dotrzymać poziomu kształcenia w liceum, pogłębiając swoje kompleksy. W systemie szkolnictwa zawodowego mogą swoją rangę podnieść. Dyrektorzy szkół zawodowych podkreślają, że nie ma lepszej drogi szkolenia zawodowego niż mistrz - uczeń - mówił Maciej Całka.

 

List otwarty do Posłanek i Posłów RP

Szanowne Posłanki i szanowni Posłowie RP

W imieniu Rzemieślników zrzeszonych w Kaliskiej Izbie Rzemieślniczej pragniemy zwrócić uwagę na ogromne przeszkody związane z praktyczną nauką zawodu w Polsce, uniemożliwiające prawidłowy rozwój przyszłych generacji rzemieślników.
Prezentujemy wspólne pismo mając nadzieję, że nasz apel pozwoli realnie i trwale poprawić sytuację poprzez właściwe zapisy w planowanej nowej Ustawie o Rzemiośle lub stosownych rozporządzeniach.

Z pośród wielu trudności, które występują w kształceniu zawodowym w Polsce zwracamy uwagę na trzy podstawowe:

 1. Bardzo niska płaca uczniów – pracowników młodocianych (I klasa 255,00 zł; II klasa 287,51 zł; III klasa 349,68 zł za miesiąc pracy) stoi w ogromnej dysproporcji z realiami rynku pracy i powoduje szereg patologii np.częste nieobecności w szkole i na zajęciach praktycznych, brak motywacji, lekceważenie instruktorów i właścicieli zakładów. Trudno się dziwić, skoro pełnoletni pracownik młodociany zarabia 2,08zł na godz. pracy. Prostym rozwiązaniem tego problemu będzie zwiększenie wynagrodzenia.
 2. Brak wynagrodzenia Mistrza szkolącego (często właściciela zakładu rzemieślniczego). Żeby rozwiązać ten problem należy czym prędzej wprowadzić ustawowe wynagrodzenie dla osoby szkolącej w wysokości przynajmniej płacy minimalnej.
 3. Zwrot kosztów kształcenia – wyszkolenia ucznia (refundacja za trzy lata szkolenia) wynosi obecnie ok. 8000,00zł (222,00 zł miesięcznie). Ta kwota nie zwiększyła się od kilkunastu lat i, co gorsza, wypłacana jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy uczeń podejdzie i zaliczy egzamin końcowy.
  Ten sposób refundacji jest zły z wielu powodów:
  – powoduje nadmierną biurokrację;
  – zmusza właścicieli zakładów do inwestowania środków przez 3 lata w sytuacji kiedy mogą być ich na koniec pozbawieni przez absencję ucznia na egzaminie czeladniczym;
  – termin zwrotu kosztów przypada po zdaniu egzaminu czeladniczego a więc kilka miesięcy po zakończeniu edukacji w szkole branżowej.
  – brak waloryzacji tej kwoty jest niezrozumiały w aspekcie stale rosnących kosztów prowadzenia działalności.Niektórzy uczniowie po zakończeniu roku szkolnego nie decydują się już podchodzić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, tym samym pozbawiając Rzemieślnika powyższej kwoty za cały okres 3 lat i narażając go na straty finansowe. To samo dotyczy przedwczesnego zakończenia edukacji lub zmiany wybranego zawodu. Pragniemy zwrócić uwagę na rolę Mistrza szkolącego, przed którym stoją coraz trudniejsze wymagania i jego szczególną funkcję w systemie kształcenia dualnego łączącą rolę nauczyciela i wychowawcy. Dla porównania pensja nauczyciela w szkole przecież nie jest uzależniona od tego czy uczeń zda egzamin maturalny.

Rozwiązanie tej sytuacji jest proste – powyższa refundacja poniesionych kosztów powinna być wypłacona każdorazowo po wystawieniu pozytywnej oceny za dany okres edukacji bez względu na to czy uczeń przystąpi do egzaminu końcowego.

Apelujemy o szybką oraz skuteczną interwencję w celu rozwiązania wyżej wymienionych problemów w trosce o przyszłych rzemieślników, jak i tych, którzy na codzień dbają o ich edukację. Jeśli obecna sytuacja nie zostanie rozwiązana, Polska straci na znaczeniu na arenie międzynarodowej a rynek pracy tracił będzie fachowców.

Z poważaniem,
Polscy Rzemieślnicy
Cech Rzemiosł Różnych w Kaliszu, dn. 26.04.2021

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować