Społeczne

Boiska przy Szkole Podstawowej nr 18 zamknięte ze względu na zły stan. Kto za to odpowiada?

2023-05-18 11:00:00 BK

17 maja dwa boiska znajdujące się przy Szkole Podstawowej nr 18 w Kaliszu zostały zamknięte decyzją Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, ze względu na zły stan techniczny. Dlaczego boiska zostały zaniedbane i gdzie młodzież będzie teraz trenować?

fot. Barbara Oliwiecka
fot. Barbara Oliwiecka
Szkoła sportowa z klasami piłkarskimi Kks Kaliski Klub Sportowy oraz siatkarskimi nie ma gdzie trenować. Dzieciaki z osiedla nie będą miały się gdzie bawić. Jak do tego doszło? Dlaczego nie zaplanowano środków na bieżące napraw? - pyta radna Barbara Oliwiecka. - Od lat powtarzam, że w pierwszej kolejności powinniśmy dbać o to co mamy!  Potrzeby przed fajerwerkami!
 
Radna złożyła oficjalną interpelację do Prezydent Kalisza o natychmiastowe wygospodarowanie środków na remont tych boisk i o przedstawienie raportu nt. stanu wszystkich boisk sportowych w Kaliszu.
 
- Od lat apelujemy z radnymi o sporządzenie harmonogramu napraw, remontów, a także rozbudowy, budowy infrastruktury sportowej przy szkołach, właśnie po to, żeby można było zaplanować wydatki i pracę, żeby nie dochodziło do takich sytuacji jak w SP18 - mówi Barbara Oliwiecka. 
 
Interpelację ws. stanu boiska przy SP18 w ubiegłym roku wystosował radny Artur Kijewski. Chodziło m.in. ubytki na nawierzchni boiska i niedrożny odpływ wody.
 
 
Jak sprawę komentuje prezydent Krystian Kinastowski?
 
- W wyniku corocznego przeglądu technicznego rzeczywiście osoba kontrolująca boiska wydała decyzję o ich zamknięciu. Pytanie o stan boisk jest pytaniem do dyrekcji szkoły. Dyrektor szkoły jest osobą, która powinna odpowiadać za obiekt i na bieżąco konserwować. My mamy 50 szkół i w żadnej ze szkół taka sytuacja nie ma miejsca - mówi prezydent Krystian Kinastowski. - Już wcześniej osoby z Wydziału Edukacji zgłaszały mi problemy polegający na braku systematycznego serwisowania boisk. Zwołałem na piątek spotkanie z Panią dyrektor. Zapoznałem się bezpośrednio z protokołem, z którego wynika, że boisko jest zarośnięte, wystają jakieś elementy. Są to rzeczy, które można wyeliminować w ramach codziennej konserwacji. 
 
- Dyrektorzy szkół zgłaszają wnioski inwestycyjne i bieżące potrzeby napraw. Co roku szkoły muszą przejść kontrole. SP18 nie przeszło pozytywnie kontroli ale dyrekcja zgłaszała, że trzeba odwodnić boiska i naprawić nawierzchnię a także wybudować tor do gry w bule. Za 1/4 wygospodarowanej kwoty wybudowano tor do bule z Budżetu Obywatelskiego. Nie można mówić, że miasto nie wiedziało w jakim stanie są boiska - komentuje radna Barbara Oliwiecka.
 
Jak się okazuje, to nie jedyna szkoła, której boiska nie nadają się do użytkowania. Rodzice zgłaszają kolejne problemy. 
 
- Rodzice ze Szkół Podstawowych nr 12, 7, 8 zgłaszali się do mnie, że są problemy techniczne na boiskach, które wymagają naprawy. To nie jest sprawa jednostkowa. My od dawna apelowaliśmy by sporządzić harmonogram napraw i podejść do tego systemowo. Jeżeli robi się naprawę nawierzchni to powinno się zrobić przetarg na wszystkie konieczne nawierzchnie - dodaje Barbara Oliwiecka.
 
Jak mówi nam dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Kaliszu, na szkolnym boisku są ubytki w nawierzchni, które w najbliższym czasie zostaną naprawione ze środków budżetowych szkoły. Boisko jest czynne i nie zagraża bezpieczeństwu uczniów oraz młodzieży z niego korzystającej.  Jest to 18-letnie boisko, które wymagałoby modernizacji, ale koszt gruntownego remontu szacowany jest na blisko milion zł. Szkoła wnioskowała również o środki na inwestycję z Budżetu Obywatelskiego.
 
 
 
 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować