Sport

Bike Jamboree dziś w Kaliszu! Przemierzyli na rowerach 40 tys. kilometrów

2019-12-02 11:00:00 BK

Dziś, tj. 2 grudnia o godzinie 19:00 w Cafe Calisia odbędzie się spotkanie z uczestnikami Bike Jamboree, którzy pokonali na rowerach trasę 40 tys. kilometrów z Polski do Zachodniej Wirginii w USA i wrócili do Polski. 

Bike Jamboree
Bike Jamboree

Z Gdańska przez Europę Wschodnią, Azję Centralną oraz syberyjskie bezkresy Rosji, aż po położone na „końcu świata” Jakucję i Czukotkę. W okolicach cieśniny Beringa przeprawili się przez morze dzielące Azję od Ameryki Północnej. Kontynuowali wyprawę drogami dziewiczej Alaski, północnej Kanady oraz zachodniej i centralnej części Stanów Zjednoczonych. Ze Wschodniego Wybrzeża „przeskoczyli” do Afryki, a następnie przez Gibraltar skierowali się do Zachodniej Europy, by zakończyć na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

O co chodzi ?

Rowerowa sztafeta, jakiej jeszcze nie było. Dookoła świata! Dwa lata temu dojechaliśmy rowerami z Polski do Japonii na międzynarodowy zlot skautów. Spodobało nam się, dlatego teraz ruszamy jeszcze dalej. Wystartowaliśmy pod koniec maja 2017  ( zobacz relację ze startu sztafety w Gdańsku), by przez kolejne dwa i pół roku dotrzeć na World Scout Jamboree do Zachodniej Wirginii w USA (lipiec/sierpień 2019), a potem wrócić do Polski.

Z Gdańska do Gdańska: blisko 40 tys. km, 37 etapów, kilkadziesiąt krajów i republik rosyjskich na czterech kontynentach. Przez najpiękniejsze tereny półkuli północnej. Po co? By promować Polskę, przeżyć przygodę, a przy okazji pokazać, jak ważny może być we współczesnym świecie skauting.

Ale także, by przypomnieć postać Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, korespondenta i fotografa, pioniera polskiego reportażu, który w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem - mówią uczestnicy wyprawy Bike Jamboree.

Bike Jamboree to historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych – by wspólnie zrealizować rowerową podróż dookoła świata. To rzecz o dzieleniu się: pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

Bike Jamboree to także kontynuacja idei Kazimierza Nowaka, który kontynent afrykański przemierzył rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem. 40 tys. kilometrów w pięć lat to ogromna inspiracja, która oddziałuje na sztafetę Bike Jamboree – projekt pokonujący miesięcznie ok. tysiąca kilometrów rowerami, aby przez dwa i pół roku okrążyć kulę ziemską.

Więcej o projekcie: https://bikejamboree.pl/o-projekcie/idea/

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ