Białe żagle na Prośnie

2015-09-27 15:22:00 red.

Regaty żaglówek, pływanie na desce z żaglem, łodziami wiosłowymi i motorówkami zorganizowano dziś na Prośnie z okazji obchodów 80-lecia harcerskiego żeglarstwa w Kaliszu. Organizatorami imprezy przy współudziale Miasta byli: Harcerski Klub Żeglarski ODKRYWCA Kalisz, Polacy Dookoła Świata, Szkoła Żeglarstwa MORKA.

80 lat temu harcerze żeglarze rozpoczynali swoją wodną przygodę na rzece Prośnie. Początki tej historii tak opisano w książce “Z dziejów harcerstwa kaliskiego 1911/12-1939”:
“W Zielone Święta 1935 r.w lesie winiarskim na biwaku 7KDH im. Zawiszy Czarnego przy Szkole Powszechnej im. J. Słowackiego i 13 KDH “Błękitnej” przy Szkole Podstawowej tzw. “kolejowej”, grupa harcerzy, którzy ukończyli już naukę, postanowili wystąpić z drużyn szkolnych i zorganizować drużynę starszych harcerzy o specjalności żeglarskiej.
Po wstępnych czynnościach przygotowawczych, za zgodą Komendanta Hufca 15 grudnia 1935 r. odbyła się pierwsza zbiórka organizacyjna. Drużynę określono nr 15 i nazwano Drużyną Żeglarską im. Krzysztofa Arciszewskiego".

W związku z tą okrągłą rocznicą, Harcerski Klub Żeglarski ODKRYWCA Kalisz, Polacy Dookoła Świata, Szkoła Żeglarstwa MORKA postanowili wspólnie zorganizować Regaty Żeglarskie na rzece Prośnie. Zawody odbyły się w dwóch klasach: w klasie 420 i ankora 13. Oprócz miejscowych, zawodnicy przyjechali z rejonu dawnego województwa kaliskiego – z Ostrzeszowa, Pleszewa, Ostrowa Wielkopolskiego, a także z Wrocławia i Warszawy. Przy wsparciu Miasta, pula nagród wyniosła ponad 3 tys. zł.

- Pod żaglami startują zarówno młodzi, kilkunastoletni zawodnicy, jak i dorośli – powyżej 30 roku życia. Poza rywalizacją chcemy wypromować żeglarstwo wśród najmłodszych i cały czas staramy się, aby nasza Prosna ożyła. Mamy rzekę jaką mamy- lepszej mieć nie będziemy i trzeba korzystać z tego co jest. Chcemy pokazać, że da się tutaj zorganizować imprezę o charakterze ponadmiejskim – powiedział portalowi calisia.pl Piotr Lewandowski ze Szkoły Żeglarstwa MORKA, jeden ze współorganizatorów imprezy.

Wśród przybyłych na Regaty Żeglarskie gości byli m. in. Marta Walczykiewicz – nasza medalistka Mistrzostw Świata i Europy oraz Bartłomiej Czarciński – żeglarz przygotowujący się do samotnego rejsu dookoła świata bez zawijania do portów. Ponadto, swój prototyp żaglówki zbudowanej na bazie dmuchanego kajaku zaprezentował Wiktor Wedler z Wrocławia, który uprawia żeglarstwo rekreacyjnie.

Dla mieszkańców Kalisza, którzy nie byli zrzeszeni w żadnym klubie wodnym, a chcieli popływać po Prośnie, organizatorzy przygotowali łodzie wiosłowe i motorowe oraz stabilne małe żaglówki. Dla niektórych była to jedyna okazja, aby zobaczyć tę część Kalisza od strony wody. Dla najmłodszych wspólne zajęcia prowadził Zakątek Edukacji i Zabawy FANIA.

Wyniki Regat 80- lecia Harcerskiego Żeglarstwa w Kaliszu 27.09.2015 r. na rzece Prośnie:
Klasa optymist:
1 Ewa Kaszyńska – UKŻ Trawers Ostrów .Wlkp.
2 Jan Budkiewicz- UKŻ Trawers Ostrów Wlkp.
3 Alicja Akulicz – JK Orion Ostrzeszów
4 Kinga Koniarek – UKŻ Trawers Ostrów Wlkp.
5 Dawid Depa – KŻ Wodniak Jarocin
Klasa Bic Techno (windsurfing)
1 Jakub Gulczyński UJKS Szturwał Kalisz
2 Jan Rudowicz UJKS Szturwał Kalisz
3 Julia Marcinkowska UJKS Szturwał Kalisz
4 Wiktoria Wojciechowska UJKS Szturwał Kalisz
5 Marysia Rudowicz UJKS Szturwał Kalisz
5 Oliwia Donart UJKS Szturwał Kalisz
5 Mikołaj Marcinkowski UJKS Szturwał Kalisz
Klasa 420
1 Klaudia Karolczak, Grzegorz Snela KŻ Wodniak Jarocin
2 Igor Mikołajczyk, Tomasz Matczak HKŻ Odkrywca Kalisz
3 Szymon Caruk, Jakub Stawski HKŻ Odkrywca Kalisz
Klasa Ankora 13
1 Piotr Lewandowski, Marianna Skitek (Morka, Vega LOK Pleszew)
1 Piotr Baranowski, Krzysztof Burzyński
2 Bartłomiej Czarciński, Anna Czarcińska (Polacy Dookoła Świata)
3 Basia Bęcol, Tomasz Pietrzyk ( Morka)

Na zakończenie Regat 80- lecia Harcerstwa Żeglarskiego w Kaliszu odbył się bieg Memoriału Andrzeja Denisowa w którym wzięło udział 15 załóg.
1 Jakub Gulczyński UJKS Szturwał Kalisz.
2 Jan Rudowicz UJKS Szturwał Kalisz.
3 Jan Budkiewicz UKŻ Trawers Ostrów Wlkp.
Łącznie w regatach uczestniczyło 26 zawodników w czterech klasach, sędzią głównym regat był Robert Papuziński.

Zdjęcia: red.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować