Zdrowie
Bezpłatne testowanie na HIV w Kaliszu
Stowarzyszenie Grupa Stonewall organizuje bezpłatne testowanie na HIV w Kaliszu. Akcja odbędzie się dwa razy, 21 listopada i 5 grudnia w godz. 16:00-19:00 w Centrum Medycznym Konsylium przy ul. Podkowińskiego 2, gabinet nr 9.
Test na HIV jest szybki i prosty. Wystarczy kilka kropel krwi pobranych z palca, a wynik jest dostępny już po 20 minutach. Nie wymaga wcześniejszych zapisów – wystarczy po prostu przyjść na miejsce. Cała procedura jest w pełni anonimowa, co oznacza, że nikt nie będzie wymagał podania danych osobowych.
To świetna okazja do tego, by zadbać o swoje zdrowie seksualne. Szczególnie, że PKD (punkty konsultacyjno-diagnostyczne) działają jedynie w większych miejscowościach – zachęca Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.
Badanie na HIV to ważny krok w dbaniu o swoje zdrowie. Wczesne wykrycie wirusa pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia, które umożliwia prowadzenie normalnego życia i zapobiega rozwojowi AIDS. Według danych epidemiologicznych wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zakażonych – w Polsce nawet 50% zakażeń jest diagnozowanych z opóźnieniem, co utrudnia skuteczne leczenie.
HIV może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, płci czy orientacji seksualnej. Test w kierunku HIV powinien wykonać każdy, kto:
- kiedykolwiek miał kontakt seksualny:
– z osobą, której statusu serologicznego nie znał (tzn. nie wiedział czy jest zakażona HIV czy nie),
– z mało znaną osobą/osobami,
– z osobą zakażoną HIV,
– z partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych, - podczas kontaktów seksualnych nie stosował prezerwatyw,
- miał wielu partnerów/partnerek seksualnych,
- przebył którąkolwiek z chorób przenoszonych drogą płciową,
- przyjmował narkotyki w iniekcjach (wstrzyknięciach) i używał do tego sprzętu, z którego korzystały inne osoby,
- wykonywał np. tatuaż lub założenie kolczyków (piercing) przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu,
- stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość).
Wydarzenie finansowane z budżetu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu “Program profilaktyki HIV/AIDS oraz wszechstronnego wsparcia osób żyjących z HIV/AIDS w województwie wielkopolskim”.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl