Społeczne

Atrakcje z okazji Święta Miasta Kalisza. Kaliszanie obejrzeli musztrę paradną Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych [zdjęcia, wideo]

2021-06-11 19:30:00 red.

11 czerwca na mieszkańców Kalisza czekała atrakcja w ramach Święta Miasta Kalisza. Na Głównym Rynku zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Prezydent Miasta Kalisza, radni, parlamentarzyści oraz mieszkańcy zainaugurowali dziś oficjalnie Święto Miasta Kalisza. Rozpoczęło się uroczystym wciągnięciem flagi państwowej na maszt, odegraniem hymnu oraz koncertem i musztrą paradną w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania.

- Cieszę się, że znów, po przerwie, możemy się spotkać, słuchać koncertów, oglądać przedstawienia, spędzać czas w przestrzeni naszego coraz piękniejszego Kalisza. Święto Miasta Kalisza to święto mieszkańców. Z tej okazji składam wszystkim serdeczne życzenia. Niech wiedzie się Wam w Kaliszu jak najlepiej. Dbajmy o swoje miasto, kreujmy jego życie gospodarcze, naukowe, kulturalne i sportowe, rozwijajmy je wspólnie. Wszystkiego dobrego - mówił prezydent Krystian Kinastowski inaugurując obchody Święta Miasta Kalisza.

Równo o godzinie 16:00 kaliszanie mogli nie tylko wysłuchać utworów przygotowanych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych ale zobaczyć także ciekawą choreografię. Na mieszkańców czekały również stoiska przygotowane przez Miasto Kalisz, Młodzieżową Radę Miasta oraz Wojskową Komendę Uzupełnień.

11 czerwca każdego roku obchodzone jest Święto Miasta Kalisza. Tego dnia przypada rocznic odnowienia i uroczystego potwierdzenia nadanych Kaliszowi praw miejskich. W tym roku już 739. Z tej okazji w mieście organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i rozrywkowe.

Historycznie orkiestra działalność swoją rozpoczęła w symbolicznym dla oręża polskiego miejscu, w Twierdzy Modlin. Po kilku miesiącach przeniesiona została do Poznania, gdzie w nadwarciańskim grodzie Przemysława funkcjonuje do dziś. Pierwotnie jako Orkiestra Garnizonowa Dowództwa Lotnictwa Operacyjnego, potem jako Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych, następnie Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Od lipca 2004 r. nosi nazwę Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

W programie Orkiestry obok muzyki wojskowej i marszowej możemy usłyszeć utwory niemal każdego gatunku muzycznego. Dając niezliczoną ilość koncertów dla społeczeństwa i widowni wojskowej OR SP położyła wielkie zasługi w popularyzowaniu światowych standardów muzycznych oraz utworów patriotycznych trwale zapisanych w tradycjach muzycznych Wojska Polskiego. Orkiestra korzystnie prezentuje się w musztrze paradnej, której układy zawierają symbolikę rodzaju Sił Zbrojnych. OR SP utrzymuje bliskie kontakty z instytucjami artystycznymi Poznania i regionu, a także cenionymi kompozytorami.

Orkiestra wielokrotnie koncertowała na światowych scenach, w niemal całej Europie, m.in. Belgii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, Ukrainie, Włoszech, Danii, Szwecji a także w Chinach.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ