Kultura

Asnyk świętuje 200-lecie istnienia. Przemarsz i uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego [zdjęcia]

2019-09-02 14:00:00 BK

200 lat temu został wzniesiony gmach szkoły I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu. Tegoroczna inauguracja roku szkolnego w I LO jest więc szczególna - otworzy cykl imprez zaplanowanych w ramach obchodów 200. rocznicy istnienia placówki.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Inaugurację roku szkolnego 2019/2020 poprzedziła msza św. w Katedrze św. Mikołaja w Kaliszu. Odprawi ją ks. biskup Edward Janiak.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Adama Asnyka, patrona szkoły w uroczystym pochodzie ulicą Zamkową i  Śródmiejską, uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście przeszli ulicami Kalisza do auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przy ul. Nowy Świat, gdzie nastąpiło uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

W okolicznościowym programie artystycznym zaprezentowali się uczniowie szkoły a także chór absolwentów i uczniów I LO przygotowany przez dr Krzysztofa Niegowskiego. W ramach uroczystości wykład wygłosił dr. Łukasz Durajski, absolwent szkoły. 

Jubileuszowe obchody związane są z 200. rocznicą wzniesienia obecnego gmachu szkoły. Szkoła została założona w 1773 roku przez Komisję Edukacji Narodowej jako Szkoła Wojewódzka Podwydziałowa KEN. Należy do grona najstarszych szkół w Polsce. Od 1923 roku nosi imię swego wychowanka Adama Asnyka. We wrześniu 1939 roku okupant niemiecki zamknął szkołę. Działalność wznowiła w 1945 roku.

Na 200. lecie budynku szkolnego posadzonych zostanie 200 drzew.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ