Społeczne

Arcybiskup Stanisław Gądecki wizytatorem apostolskim w wyższym seminarium duchownym diecezji kaliskiej

2020-06-29 14:42:52 red

Watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa podjęła decyzję o wizytacji apostolskiej w wyższym seminarium duchownym diecezji kaliskiej. Wizytatorem będzie abp. Stanisław Gądecki.

Abp Stanisław Gądecki/źródło: episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki/źródło: episkopat.pl

- Komunikat Nuncjatury: Kongregacja ds. Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w wyższym seminarium duchownym diecezji kaliskiej. Obowiązki wizytatora apostolskiego powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu – czytamy na profilu Twitterowym Episkopat News.

 

Wizytacja może mieć związek z publikacją Magazynu "Więź". Autor artykułu „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej (2)” Zbigniew Nosowski twierdzi, że w lutym 2018 roku do nuncjatury wpłynęła skarga na bpa Edwarda Janiaka. Ówczesny rektor seminarium postawił ordynariuszowi kaliskiemu zarzut tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego małoletnich i aktywnego homoseksualizmu.

To kolejna decyzja w sprawie diecezji kaliskiej. Wcześniej, 25 czerwca Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Bp Edward Janiak otrzymał także polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań. Oznacza to, że nie może w niej przebywać fizycznie, jak również w jakikolwiek sposób ingerować w kierowanie diecezją kaliską.

Wszystkie działania związane ze zmianami w diecezji kaliskiej zostały podjęte po publikacji filmu braci Sekielskich „Zabawa w Chowanego”. Autorzy dowiedli o tym, że biskup mając świadomość działań pedofilskich przenosił księdza z parafii na parafię.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ