Kultura

Archiwum Państwowe w Kaliszu świętuje 70-lat działalności! [zdjęcia, wideo]

2021-11-24 18:30:00 red.

24 listopada w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyły uroczystości jubileuszowe 70-lecia działalności instytucji.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, władze miasta, dyrektorzy Archiwów Państwowych w regionie, przedstawiciele instytucji i towarzystw kulturalnych, historycy, naukowcy, pracownicy Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Zaproszonych gości przywitała dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu - Grażyna Schlender.

- Ten rok jest dla nas absolutnie wyjątkowy, albowiem 70 lat temu kaliskie archiwum otrzymało pierwszy, jakże ubogi lokal i przejęło pierwsze dokumenty, a tym samym rozpoczęło działalność. Nasze archiwum miało czterech szefów. Zasługą zarówno pierwszego, jak i trzeciego było pozyskanie nowych i większych lokali. Archiwum jest tego rodzaju instytucją, dla którego ważne jest gromadzenie materiałów archiwalnych o wartości historycznej, które przechowujemy wieczyście - mówiła dyrektor. - Pierwsza siedziba to było pomieszczenie przy ul. Nowotki, obecnie ul. Parczewskiego. To było pomieszczenie na parterze po barze. Dzięki temu archiwum mogło rozpocząć działalność. Ale już 7 lat później, w 1958 roku, udało mu się pozyskać pomieszczenia przy ul. Kolegialnej na kolejną siedzibę archiwum. A w 1990 roku dzięki porozumieniu Archiwów Państwowych z wojewodą kaliskim udało się pozyskać pomieszczenia przy ul. Złotej, gdzie obecnie mieści się MZBM. W 2001 roku Archiwum został przekazany dawny budynek wojskowy przy ul. Poznańskiej 207, w którym się znajdujemy. Archiwum ma prawie 1000 m² powierzchni magazynowej, a pierwszy budynek przy ul. Nowotki miał 40 m². Same te liczby mówią za siebie.

Od 2007 roku Archiwum wydało 30 książek, a kolejna zostanie wydana w grudniu. W ciągu tych 70 lat przez archiwum przewinęło się 132 pracowników. 

Głos zabrali również zaproszeni goście.

- Chciałbym podziękować pani dyrektor za to, że archiwum bierze czynny udział w życiu naszego miasta. Możemy spojrzeć na tę wystawę, która jest powiązania z rokiem Fibigerów. Archiwum zresztą zawsze chętnie włącza się w wydarzenia kulturalne za co bardzo dziękuję. Przedstawiony film był bardzo ciekawy i dobrze opracowany, który oprócz historii Archiwum jest zapisem historii naszego miasta, dlatego pod tym kątem ten film jest bardzo cenny - mówił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

- Na jednym ze zjazdów historyków polskich postawiono pytanie: czy archiwa mają sens? Bo przecież wszystko się digitalizuje. Tak, to archiwum ma przyszłość - mówił poseł Tomasz Ławniczak.

W ramach uroczystości odbyła się promocja wydawnictwa pt. „Nieznany przywilej kupców kaliskich z 1568 r.” w opracowaniu Zofii Wojciechowskiej, a także wernisaż wystawy pt. „70 lat Archiwum Państwowego w Kaliszu” i projekcja filmu pt. „Z przeszłością w przyszłość. 70 lat działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu”.

Nie zabrakło kwiatów, składania życzeń i gratulacji a także wspólnych zdjęć. Każdy z uczestników otrzymał egzemplarz wydawnictwa pt. „Nieznany przywilej kupców kaliskich z 1568 r.” Na zakończenie czekał poczęstunek.

Obchody jubileuszowe trwają cały rok, ale ich kulminacja i uroczyste podsumowanie odbyło się w siedzibie APK przy ul. Poznańskiej 207 w środę 24 listopada.

Archiwum Państwowe w Kaliszu zostało powołane zarządzeniem ministra oświaty z 21 lipca 1950 r. jako Oddział Powiatowy Archiwum Państwowego w Poznaniu. W marcu 1951 r. rozpoczęła swoją działalność w siedzibie przy ul. Parczewskiego 2. Przez dziesięciolecia zmieniały się nazwy urzędu i jego lokalizacja. Trwał jednakże nieustanny rozwój działalności, dzięki któremu dziś placówka dotrwała do jubileuszu 70-lecia.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ